AFP / Jack GUEZ / AFP

Rio 2016. Judo: triumf Rosjanina, historyczny medal dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Kacper Kowalczyk

Chasan Chalmurzajew okazał się najlepszy w kategorii do 81 kilogramów podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. W finale Rosjanin pokonał Travisa Stevensa ze Stanów Zjednoczonych.

Na starcie tej kategorii w Rio de Janeiro stanął tylko jeden medalista z Londynu. Antoine'owi Valoisowi-Fortierowi nie powiodła się jednak powtórka sprzed czterech lat, Kanadyjczyk przegrał w repasażu z Takanorim Nagase i musiał zadowolić się siódmym miejscem.

Po złoty medal sięgnął 22-letni Chasan Chalmurzajew, który po dramatycznej walce w II rundzie w kolejnych walkach nie dawał swoim przeciwnikom większych szans. Podobnie stało się w finale, gdzie po niespełna trzech minutach położył na łopatki Travisa Stevensa.

Z historycznego, bo pierwszego krążka w judo mogą cieszyć się Zjednoczone Emiraty Arabskie. Dla Sergiu Tomy były to trzecie igrzyska olimpijskie w karierze, jednak w Pekinie i w Londynie reprezentował Mołdawię. W 2013 roku obok dwóch swoich rodaków przyjął propozycję Emiratyczków i pod tymi barwami przygotowywał się do startu w Rio de Janeiro.