MŚ 2014: Kanada - Gavin Schmitt gwarancją sukcesu?

Olga Krzysztofik

W mistrzostwach świata, które zostaną rozegrane w Polsce wystąpią 24 najlepsze ekipy. Prezentujemy sylwetkę Kanadyjczyków, którzy zagrają w grupie C w Gdańsku.

Siatkarze z Kraju Klonowego Liścia trafili do wymagającej grupy na mundialu, choć nie stoją na straconej pozycji. Do drugiej fazy mistrzostw awans wywalczą bowiem cztery najlepsze drużyny z każdej grupy, a Kanadyjczycy w bieżącym sezonie reprezentacyjnym udowodnili, że są w stanie zagrać bardzo dobre spotkania. Jednocześnie w trakcie Ligi Światowej nie ustrzegli się słabszych pojedynków, w trakcie których cały ciężar gry spoczywał tylko na jednym zawodniku, a mianowicie Gavinie Schmicie.

W Mistrzostwach Świata 2014 zagrają w grupie C, w której rywalizować będą z Bułgarami, Chińczykami, Egipcjanami, Meksykanami oraz Rosjanami. Swoje spotkania rozegrają w Gdańsku.

Historia występów w mistrzostwach świata

Po raz pierwszy Kanadyjczycy wystąpili w siatkarskim mundialu w roku 1974, gdy turniej rozgrywany był w Meksyku. Łącznie występowali w czempionacie dziewięć razy. W dwóch pierwszych turniejach wypadli blado, plasując się za każdym razem na 20. pozycji. Od roku 1982 rozpoczęli marsz w górę po drabinie światowej siatkówki, zajmując kolejno 11. (rok 1982), 12. (rok 1990), 9.-12. (rok 1994) oraz 12. miejsce (rok 1998). W następnych latach Kanadyjczycy zanotowali regres, przedzielony "występem nadziei", w roku 2006 uplasowali się bowiem na 11. pozycji.

Podczas ostatnich mistrzostw, w roku 2010, swój udział zakończyli w pierwszej fazie. W grupowej rywalizacji przegrali 0:3 z Polakami, wygrali 3:1 z Serbami oraz przegrali 0:3 z Niemcami. Pojedynek z naszymi zachodnimi sąsiadami zamknął im drogę do awansu do kolejnej rundy zmagań i ostatecznie uplasowali się oni na miejscach 19.-24.

Droga do MŚ 2014

Do eliminacji siatkarskiego mundialu zgłosiły się 154 federacje, z których do walki o bilet do Polski przystąpiło 149 reprezentacji, spośród których 39 było z Ameryki Północnej, Centralnej i Karaibów. Ze strefy NORCECA awans uzyskało 5 reprezentacji.

Eliminacje w strefie NORCECA toczyły się w trzech rundach i dopiero ostatnia faza wyłoniła cztery reprezentacje, które zagrają w mistrzostwach świata; piąta ekipa uzyskała awans w fazie play-off. Kanadyjczycy przystąpili do rywalizacji w trzeciej rundzie, wygrali grupę Q, pokonując kolejno bez straty seta Kostarykę, Panamę, Trynidad i Tobago, a w finale grupy ponownie Kostarykę.

Czy Gavin Schmitt wraz z reprezentacją Kanady sprawi niespodziankę podczas mundialu?
Skład reprezentacji Kanady na Mistrzostwa Świata 2014:

Rozgrywający: TJ Sanders, Dustin Schneider

Atakujący: Gavin Schmitt, Dallas Soonias

Środkowi: Justin Duff, Adam Simac, Graham Vigrass, Rudy Verhoeff

Przyjmujący: Nicholas Hoag, Toontje van Lankvelt, Freddie Winters, Gord Perrin, Steven Marshall

Libero: Dan Lewis

Trener: Glenn Hoag

Największa gwiazda

W kanadyjskich szeregach jest wiele doświadczonych zawodników o głośnych nazwiskach, lecz liderem reprezentacji jest bezsprzecznie Gavin Schmitt. Ten atakujący, mierzący 208 cm wzrostu, dysponuje imponującymi warunkami, może bowiem atakować z wysokiego pułapu, stanowi zagrożenie w bloku, a jego zagrywka sieje postrach wśród wszystkich przyjmujących na świecie.

W roku 2013 leczył kontuzję, która wyeliminowała go z gry na trzy miesiące; na boisko powrócił w styczniu bieżącego roku, a w tegorocznym sezonie reprezentacyjnym nie raz udowodnił swoją wartość dla kadry narodowej. Niejednokrotnie rozstrzygał losy meczów w pojedynkę; to na jego barkach spoczywa ciężar zdobywania punktów i ze swojego zadania wywiązuje się bardzo dobrze. W Lidze Światowej 2014 był najlepszym zawodnikiem drugiej grupy, atakiem zdobył 202 punkty, kończąc akcje na 54 proc. skuteczności.

Lider reprezentacji z Kraju Klonowego Liścia wystąpi podczas siatkarskiego mundialu i z pewnością będzie pierwszoplanową postacią drużyny. Jak daleko Schmitt zdoła zaprowadzić Kanadyjczyków?

Szanse

Kanadyjczycy przystąpią do walki w mistrzostwach świata z dużymi nadziejami. Nie są oni zaliczani do grona faworytów, lecz mogą okazać się "czarnym koniem" rozgrywek. Aby awansować do drugiej fazy mundialu Kanadyjczycy będą musieli zająć czwarte miejsce w swojej grupie C, w której spotkają się z wielką Sborną, nieobliczalną Bułgarią, Chinami, a także z Egiptem i Meksykiem. O ile w starciach z Rosjanami i podopiecznymi Plamena Konstantinowa Kanadyjczycy mogą mieć problemy z wygraniem choćby seta, o tyle z pozostałymi rywalami będą bić się o miejsce w drugiej fazie turnieju.

- Po długich przygotowaniach wypełnionych treningami i rywalizacją, z niecierpliwością oczekujemy naszego pierwszego spotkania w mistrzostwach. Nasz zespół jest dobrą mieszanką doświadczenia i młodości, a wszyscy jesteśmy świadomi, że mundial jest bardzo ważny dla naszej reprezentacji. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że na boisku musimy udowodnić swoją wartość i fakt, że należymy do najlepszych drużyn na świecie - przyznał szkoleniowiec Glenn Hoag.

W tegorocznej Lidze Światowej siatkarze z Kraju Klonowego Liścia występowali na zapleczu elity, w grupie C. Ich najgroźniejszymi rywalami byli wtedy Belgowie, z którymi przez jakiś czas bili się o awans do Final Four II Grupy. Największym mankamentem reprezentacji Kanady jest fakt, że jej gra opiera się w głównej mierze na Gavinie Schmicie - jeśli ten zawodnik zagra słabiej, pozostali siatkarze będą musieli udźwignąć ciężar. Czy Kanada zagra jako zespół? Czy może wynik osiągnięty przez tę drużynę będzie zasługą jednego aktora?

< Przejdź na wp.pl