PAP/EPA / ANDRE PICHETTE / Na zdjęciu: Karolina Pliskova

Nie będzie hitu w Strasburgu. Wielka wygrana Słowenki

W finale turnieju WTA 250 w Strasburgu nie dojdzie do starcia Karoliny Pliskovej z Niemką Andżeliką Kerber. Czeska tenisistka została pokonana przez Słowenkę Kaję Juvan.

W piątek odbyły się półfinały imprezy w Strasburgu. Wystąpiły w nich dwie najwyżej rozstawione tenisistki, byłe liderki rankingu. W finale nie dojdzie do ich starcia. Karolina Pliskova (WTA 8) przegrała 2:6, 5:7 z Kają Juvan  (WTA 81). W drugim secie Czeszka z 0:2 wyszła na 3:2, ale od 5:4 straciła trzy kolejne gemy.

W ciągu 86 minut Juvan obroniła cztery z pięciu break pointów i wykorzystała wszystkie cztery szanse na przełamanie. Zdobyła 28 z 40 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Słowenka odniosła drugie zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu. W styczniu w Adelajdzie rozprawiła się z Aryną Sabalenką.

Dla Pliskovej był to pierwszy półfinał w sezonie. Rozpoczęła go dopiero w marcu (kontuzja prawej ręki) i przed turniejem w Strasburgu miała bilans meczów 2-6. Czeszka w swoim dorobku ma 16 singlowych tytułów WTA. Ostatni zdobyła w styczniu 2020 roku w Brisbane. Jest finalistką US Open 2016 i Wimbledonu 2021.

Andżelika Kerber (WTA 22) prowadziła 7:6(2), 1:0, gdy Oceane Dodin (WTA 94) skreczowała po 58 minutach. W pierwszym secie Francuzka nie wykorzystała prowadzenia 4:2. W drugim nie była w stanie kontynuować gry z powodu bólu brzucha.

Kerber przed turniejem w Strasburgu miała bilans tegorocznych meczów 2-8. W sobotę wystąpi w pierwszym finale na korcie ziemnym od kwietnia 2016 roku. Obroniła wtedy tytuł w Stuttgarcie. Niemka powalczy o 14. tytuł w WTA Tour (bilans finałów 13-18). Największe triumfy odniosła w Australian Open i US Open 2016 oraz w Wimbledonie 2018.

Juvan osiągnęła pierwszy singlowy finał w WTA Tour. Słowenka po raz drugi zmierzy się z Kerber. W 2020 roku pokonała Niemkę 6:3, 6:3 w I rundzie Rolanda Garrosa.

Internationaux de Strasbourg, Strasburg (Francja)