PAP / Łukasz Gągulski / Na zdjęciu: Martyn Pawelski

Zmienne szczęście polskich juniorów. Deszcz nie zatrzymał Martyna Pawelskiego

Rafał Smoliński

W niedzielę ruszyła rywalizacja w głównej drabince juniorskiej edycji wielkoszlemowego US Open 2022. Pierwsze pojedynki wygrało dwóch Polaków. Dwoje Biało-Czerwonych pożegnało się z występem w singlu.

Jako pierwszy awans do II rundy uzyskał w sesji dziennej Olaf Pieczkowski. 18-latek wygrał z nagrodzonym dziką kartą Amerykaninem Alexandrem Razeghim 6:4, 6:2 (więcej tutaj). Już w poniedziałek na jego drodze stanie oznaczony drugim numerem Belg Gilles Arnaud Bailly, finalista tegorocznego Rolanda Garrosa.

Do rodaka dołączył rozstawiony z 10. numerem Martyn Pawelski, ale musiał rozegrać trzy sety. Po dwóch partiach remisował z Turkiem Toganem Tokacem i wówczas w Nowym Jorku spadł deszcz. Po wznowieniu gry gliwiczanin nie dał już szans rywalowi i wygrał 7:6(3), 4:6, 6:1. Rywalem 17-letniego Pawelskiego w II rundzie będzie Amerykanin Alex Michelsen.

Borys Zgoła, który przeszedł przez dwustopniowe eliminacje, nie poszedł śladami kolegów. Przeciwnikiem Polaka był rozstawiony z 16. numerem Michael Zheng, który w tym roku osiągnął finał juniorskiego Wimbledonu. Amerykanin okazał się w każdym secie lepszy o jedno przełamanie i zwyciężył 6:4, 6:4.

W głównej drabince juniorek zaprezentowała się Malwina Rowińska, która otrzymała specjalną przepustką (special exempt), bo po sukcesie w Kanadzie (tytuł w deblu), nie mogła przystąpić do eliminacji w Nowym Jorku. Jej przeciwniczką na inaugurację była oznaczona piątym numerem Solana Sierra. Argentynka, finalistka Rolanda Garrosa 2022, nie dała żadnych szans Polce, zwyciężając pewnie 6:2, 6:2.

Na poniedziałek organizatorzy międzynarodowych mistrzostw USA wyznaczyli do rozegrania trzy spotkania z udziałem reprezentantów Polski. W singlu zagrają Olaf Pieczkowski (II runda) oraz Weronika Ewald (I runda). Natomiast w deblu wystąpi Malwina Rowińska, której partnerować będzie Słowenka Ela Nala Milić.