ATP Madryt: Federer i Nadal nie do zatrzymania

Krzysztof Straszak

Dwie rundy od powtórki finału Roger Federer - Rafael Nadal w Madrid Open. Lider rankingu pokonał w czwartek 6:3, 6:1 Stanislasa Wawrinkę, a trzeci na liście światowej Hiszpan odprawił 7:5, 6:4 Johna Isnera (ATP 19). Wcześniej porażka 5:7, 3:6 z Jürgenem Melzerem (ATP 30) zakończyła udział w turnieju Fernando Verdasco, dziewiątej rakiety świata. Andy Murray wygrał 6:2, 6:1 z Victorem Hănescu (ATP 38).

23:05 FEDERER SIĘ ROZKRĘCA. Ubiegłoroczny triumfator w dwóch meczach tegorocznej edycji bez straty seta. W ćwierćfinale czeka na Szwajcara Łotysz Gulbis, który wyeliminował go na starcie rywalizacji w Monte Carlo. Ale teraz Roger gra na mączce lepiej niż na początku sezonu na tej nawierzchni. Przeciw rodakowi Wawrince (69 minut na korcie centralnym) zaserwował sześć asów i stracił tylko cztery punkty przy pierwszym podaniu.

22:05 FERRER JAK U SIEBIE. Čilić może miałby więcej szans w meczu z trzecią rakietą Hiszpanów, gdyby spotkali się na innej nawierzchni niż ziemna. Na tej Ferrer znów pokazał klasę, odprawiając sąsiada z rankingu 6:3, 6:2 w 71 minut. Ferru obronił wszystkie trzy break pointy i tyle samo - sto procent - wykorzystał. Čilić, który w ubiegłym tygodniu dotarł do finału imprezy na mączce w Monachium, w pięciu turniejach Masters 1000 w sezonie najdalej zawędrował do 1/8 finału (wcześniej w Miami).

21:10 MURRAY LUBI MĄCZKĘ? Trzy stracone gemy z Hănescu, skuteczna obrona obu break pointów, w sumie 69 minut na korcie to bilans Murraya w III rundzie. Szkot wygrał trzeci w sezonie mecz na korcie ziemnym i podobnie jak dzień wcześniej, przekonał do swojej gry. Rumuński rywal wygrał tylko cztery piłki przy pierwszym podaniu Murraya. Teraz Ferrer - to będzie wymierny egzamin czwartej rakiety świata przed Roland Garros.

18:35 NADAL KONTRA GIGANT. Trzeba wykorzystywać nieliczne szanse, które się pojawiają - taka jest zasada Nadala w meczach z zawodnikami bazującymi na atomowym serwisie. Ubiegłoroczny wicemistrz przetrwał ze strony Isnera (2,05 m) 11 asów, sam posyłając jednego, ale za to przy meczbolu! W trwającym 87 minut drugim w tym roku pojedynku między panami Rafa potrzebował dwóch break pointów na dwa przełamania: na 6:5 w otwierającym secie (Amerykanin został trzykrotnie minięty przy siatce), ale już na 2:1 w drugiej partii. W ćwierćfinale Nadal zagra z Monfilsem.

16:47 MELZER BIJE VERDASCO. To udany rewanż leworęcznego Austriaka na triumfatorze z Barcelony. W stolicy Katalonii lepszy był Verdasco, a w tej samej fazie w Kastylii triumfuje 30-letni Melzer, były juniorski mistrz Wimbledonu, który może poprawić najlepszy ranking w karierze (26. przed rokiem). W poprzedniej edycji madryckiego turnieju odpadł w II rundzie z Nadalem; teraz o półfinał zmierzy się z Almagro. Ten wygrał w czwartek jako pierwszy: 6:4, 6:1 z Argentyńczykiem Mónaco.