ATP Sztokholm: Verdasco i Paire nie zawiedli, Björkman zwycięski w deblu

Marcin Motyka

Jonas Björkman postanowił wystąpić w turnieju ATP w Sztokholmie i swój powrót okrasił zwycięstwem w I rundzie debla. W głównej drabince singla swoje mecze wygrali Benoit Paire i Fernando Verdasco.

Ivan Dodig przyjechał do Sztokholmu w glorii mistrza gry podwójnej turnieju ATP Masters 1000 w Szanghaju, gdzie w finale, wspólnie z Marcelo Melo, wygrał z parą David Marrero / Fernando Verdasco. W środę, w I rundzie IF Stockholm Open, Verdasco zrewanżował się Dodigowi za tę porażkę, wygrywając po niemal dwugodzinnej batalii.

Zmagający się z bólem brzucha Dodig (z tego powodu wycofał się z turnieju deblowego w Sztokholmie) wygrał pierwszego seta w tie breaku, ale w kolejnych partiach już nie był tak skuteczny. Drugi set padł łupem Verdasco 6:1, który dwukrotnie uzyskał przełamanie. W finałowej odsłonie wyrównana walka trwała do stanu 4:4, wówczas leworęczny tenisista z Madrytu przełamał podanie Chorwata, a po chwili zakończył cały mecz.

Rywalem Verdasco w II rundzie będzie Jarkko Nieminen. Wyśmienicie czujący się w sztokholmskiej hali Fin, w przeszłości był trzykrotnym finalistą tej imprezy, po trzymającym w napięciu do końca, obfitującym w piękne, ofensywne akcje spektaklu, pokonał 6:3, 3:6, 7:6(3), równie dobrze czującego się na szybkich nawierzchniach, Benjamina Beckera.

- Jestem bardzo szczęśliwy, ponieważ wygrałem ten ciężki mecz - powiedział Nieminen. - Czuję się dobrze, publiczność jest znakomita, dopingują mnie. Szwedzcy kibice są świetni, znają się na tenisie. Naprawdę, czuję się tu jak w domu - dodał.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

Z turniejem pożegnała się pierwsza rakieta Szwecji, Markus Eriksson. Klasyfikowany na 406. miejscu w rankingu ATP reprezentant gospodarzy dzielnie walczył z potężnie serwującym Kennym de Schepperem, ale ostatecznie uległ w trzech setach, po 2h18' spędzonych na korcie.

Pierwszym ćwierćfinalistą zmagań rozgrywanych w największym mieście Skandynawii został Benoit Paire. Rozstawiony z numerem szóstym Francuz wygrał 6:4, 6:4 z utalentowanym Hiszpanem, robiącym w tym roku furorę w turniejach rangi ITF Futures, Pablo Carreno.

Na czas tegorocznej edycji IF Stockholm Open nie tylko Joachim Johansson postanowił przerwać tenisową emeryturę i powrócić do rozgrywek. Taką sama decyzję podjął Jonas Bjorkman. 41-letni Szwed, triumfator 54. turniejów w grze podwójnej, eks lider deblowego rankingu.

Björkman, który karierę zakończył w 2008 roku, postanowił wrócić do rozgrywek, jak sam przyznał, na jeden turniej i połączył siły z innym znakomitym szwedzkim deblistą, Robertem Lindstedtem. Pierwszy sprawdzian tej pary wypadł znakomicie, Björkman i Lindstedt wygrali ze swoimi rodakami, Isakiem Arvidssonem i Andreasem Siljeströmem, 6:3, 5:7, 10-3, a w ćwierćfinale zagrają z parą rosyjsko-łotewską Dmitrij Tursunow / Ernests Gulbis.