ATP Gstaad: Dominic Thiem wziął rewanż za Kitzbühel, trzeci w sezonie triumf Austriaka

Rafał Smoliński

Dominic Thiem sięgnął po trzecie w 2015 roku trofeum w głównym cyklu. W niedzielnym finale turnieju ATP World Tour 250 w Gstaad okazał się lepszy od najwyżej rozstawionego Davida Goffina.

Po majowym triumfie na mączce w Nicei i zeszłotygodniowym zwycięstwie w Umagu Dominic Thiem sięgnął po tytuł w turnieju Swiss Open Gstaad, zostając pierwszym Austriakiem od czasu Thomasa Mustera (1996 rok), który zdobył przynajmniej trzy singlowe mistrzostwa w jednym sezonie. Pochodzący z Wiener Neustadt 21-latek wykonał kolejny krok w kierunku Top 20. Do tego grona będzie mógł awansować już za tydzień, jeśli postara się o dobry wynik w austriackim Kitzbühel, gdzie został rozstawiony z "jedynką".

W zeszłym roku w Kitzbühel Thiem przegrał w finale z Davidem Goffinem, z którym w niedzielę spotkał się na szwajcarskiej mączce. Pierwsze przełamanie uzyskał w czwartym gemie oznaczony "trójką" Austriak, ale Belg odpowiedział błyskawicznie, wychodząc ze stanu 1:3 na 5:3. Wydarzenia na placu gry zmieniały się jednak jak w kalejdoskopie. Goffin zmarnował szansę na seta w 10. gemie i zdolny 21-latek wyszedł na prowadzenie. Po zmianie stron Thiem zwieńczył seta przy podaniu przeciwnika, wykorzystując ku temu premierową okazję.

Drugą partię Goffin rozpoczął od przełamania, ale był to jego jedyny pozytywny akcent w tej części spotkania. Thiem poprawił swoją grę, lepiej poruszał się po korcie, a do tego popełniał mniej błędów własnych w wymianach. Austriak ruszył do ataku przy stanie 2:2, wygrał cztery gemy z rzędu i po 85 minutach triumfował ostatecznie 7:5, 6:2. Do ciekawej sytuacji doszło przy meczbolu, bowiem tenisista z Liège przepuścił odegraną przez rywala piłkę, licząc, że ta poleci w aut. Piłka wylądowała jednak w korcie.

Thiem poprawił na 2-3 bilans pojedynków z Goffinem w głównym cyklu, wygrywając drugi mecz z Belgiem w obecnym sezonie. Za triumf w Gstaad otrzyma 250 punktów do rankingu ATP oraz czek na sumę 80 tys. euro. Natomiast starający się o trzecie mistrzostwo (w czerwcu przegrał w finale zawodów w Den Bosch z Nicolasem Mahutem) Belg będzie musiał się zadowolić nagrodą pieniężną w wysokości 42,1 tys. euro i 150 punktami do światowej klasyfikacji.

W niedzielę wyłonieni również zostali triumfatorzy turnieju debla. Po tytuł sięgnęli Aleksander Bury i Denis Istomin, którzy pokonali rozstawioną z numerem trzecim austriacko-pakistańską parę Oliver Marach i Aisam-ul-Haq Qureshi 3:6, 6:2, 10-5. Dla Białorusina to premierowe trofeum w głównym cyklu, z kolei reprezentant Uzbekistanu wygrał trzecie deblowe mistrzostwo.

Swiss Open Gstaad, Gstaad (Szwajcaria)
ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 439,4 tys. euro
niedziela, 2 sierpnia

finał gry pojedynczej:

Dominic Thiem (Austria, 3) - David Goffin (Belgia, 1) 7:5, 6:2

finał gry podwójnej:

Aleksander Bury (Białoruś) / Denis Istomin (Uzbekistan) - Oliver Marach (Austria, 3) / Aisam-ul-Haq Qureshi (Pakistan, 3) 3:6, 6:2, 10-5