East News / Na zdjęciu: Anna Karolina Schmiedlova

WTA Bogota: Anna Karolina Schmiedlova kontra Lara Arruabarrena o tytuł

Słowaczka Anna Karolina Schmiedlova i Hiszpanka Lara Arruabarrena zmierzą się w finale turnieju WTA International na kortach ziemnych w Bogocie.

W półfinale imprezy w Bogocie Anna Karolina Schmiedlova (WTA 132) pokonała 6:3, 6:2 Anę Bogdan (WTA 76). W trwającym 86 minut spotkaniu Słowaczka zdobyła 16 z 22 punktów przy drugim podaniu rywalki. Obroniła pięć z siedmiu break pointów, a sama wykorzystała pięć z dziewięciu szans na przełamanie.

Lara Arruabarrena (WTA 79) rozbiła 6:1, 6:2 Dalilę Jakupović (WTA 141). Dla Słowenki był to drugi mecz w sobotę. Wcześniej w ćwierćfinale pokonała Magdę Linette po dwóch godzinach i 12 minutach walki. W starciu z Hiszpanką nie miała nic do powiedzenia. W ciągu 48 minut Arruabarrena wykorzystała siedem z 14 break pointów i zgarnęła 17 z 23 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

W 2015 roku Schmiedlova zdobyła tytuły w Katowicach i Bukareszcie oraz zaliczyła finał w Rio de Janeiro. Trzy lata temu doszła również do ćwierćfinałów w Cincinnati i Wuhanie. W październiku 2015 roku znalazła się na najwyższym w karierze 26. miejscu w rankingu. Kolejny sezon był dla niej kompletnie nieudany i wypadła z Top 200. Z 14 z rzędu turniejów odpadła po pierwszym meczu.

Gdy w Bogocie w I rundzie odprawiła Amerykankę Irinę Falconi, Schmiedlova wygrała pierwszy mecz w głównym cyklu od października 2016 roku (Luksemburg). Następnie wyeliminowała Meksykankę Renatę Zarazuę i awansowała do pierwszego ćwierćfinału od Wuhan Open 2015. Po zwycięstwie nad Kolumbijką Emilianą Arango Słowaczka osiągnęła pierwszy półfinał w głównym cyklu od września 2015 roku (Seul). W poniedziałek wróci do czołowej "100" rankingu.

W niedzielę Schmiedlova wystąpi w czwartym finale i powalczy o trzeci tytuł. Arruabarrena po raz trzeci zagra w decydującym meczu w Bogocie. W 2012 roku święciła triumf po zwycięstwie nad Rosjanką Aleksandrą Panową. W ubiegłym sezonie Hiszpanka przegrała z Włoszką Francescą Schiavone.

Claro Open Colsanitas, Bogota (Kolumbia)