Getty Images / Cameron Spencer / Na zdjęciu: Rafael Nadal, triumfator Roland Garros 2018 w grze pojedynczej mężczyzn

Roland Garros: Rafael Nadal po raz 11. królem paryskiej mączki. Dominic Thiem musi zaczekać

Rafał Smoliński

Rafael Nadal po raz 11. w karierze wygrał rozgrywane na kortach ziemnych w Paryżu międzynarodowe mistrzostwa Francji. W niedzielnym finale wielkoszlemowego Rolanda Garrosa 2018 Hiszpan pokonał w trzech setach Austriaka Dominika Thiema.

Dominic Thiem trzykrotnie zwyciężył Rafaela Nadala na ceglanej mączce, ale gdy dochodziło do ich spotkań na kortach Rolanda Garrosa, to Austriak nie był już tak mocny. W 2014 roku zabrał utytułowanemu Hiszpanowi siedem gemów w meczu II rundy. Podobnie było w sezonie 2017, gdy obaj zmierzyli się w półfinale. Tym razem panowie zagrali ze sobą w finale, ale niżej notowany z graczy znów nie zabrał staremu mistrzowi nawet seta.

Aby sięgnąć po Puchar Muszkieterów i nawiązać do sukcesu Thomasa Mustera z 1995 roku, Thiem musiał wznieść się na wyżyny swojego tenisa. Tymczasem wolno wszedł w mecz i już w drugim gemie oddał podanie. Wówczas jednak udało mu się szybko odrobić stratę przełamania, ale cały czas lepiej prezentował się tenisista z Majorki. Austriak z trudem utrzymał serwis w czwartym i szóstym gemie. O jego porażce w partii otwarcia zadecydowała sytuacja, gdy serwował przy stanie 4:5. Popełnił wtedy całą serię prostych błędów, a przy piłce setowej dla rywala wyrzucił forhend daleko w aut.

Nadal wyczuł chwilę słabości przeciwnika i natychmiast ruszył do ataku w drugim secie. Po ciężkim boju przełamał na 2:0, po czym błyskawicznie potwierdził przewagę utrzymaniem podania. Thiem wówczas odżył, ale nie był w stanie odrobić straty breaka. Serwował teraz bardzo pewnie, jednak w siódmym gemie zmarnował okazję na powrót do gry. Hiszpan utrzymał prowadzenie, a przy stanie 5:3 zwieńczył tę część spotkania przy pierwszej piłce setowej.

Sytuacja Austriaka była teraz bardzo trudna. W historii wielkoszlemowych pojedynków z udziałem Nadala tylko dwukrotnie przegrał on mecz mimo prowadzenia 2-0 w setach. W trzeciej odsłonie Hiszpan nie wykorzystał najpierw czterech break pointów w gemie otwarcia, ale przy stanie po 1 był już skuteczny. Potem doszło do niepokojącej sytuacji w czwartym gemie, gdy obrońcę tytułu złapał skurcz palców lewej dłoni. Zaniepokojonemu liderowi rankingu ATP udzielono pomocy medycznej, a po powrocie na kort wszystko wróciło do normy. Kapitalny return dał Rafie przełamanie na 5:2. Potem zmarnował on cztery piłki meczowe, aby przy piątej zwieńczyć pojedynek wynikiem 6:4, 6:3, 6:2.

Po dwóch godzinach i 42 minutach Nadal wygrał finał Rolanda Garrosa 2018 i poprawił na 7-3 bilans pojedynków z Thiemem. W całym spotkaniu Hiszpan skończył 26 piłek i miał 24 niewymuszone błędy. Z kolei Austriak zanotował siedem asów, pięć podwójnych błędów, 34 winnery i 42 pomyłki. W sumie zapisał na swoje konto tylko 79 ze 184 rozegranych punktów.

Nadal po raz 11. w karierze wygrał międzynarodowe mistrzostwa Francji. W Paryżu triumfował w latach 2005-2008, 2010-2014 i 2017-2018. Hiszpan ma teraz na koncie 17 wielkoszlemowych tytułów i zmniejszył dystans do najlepszego na liście wszech czasów Szwajcara Rogera Federera, który zdobył ich 20. 32-latek z Majorki jest również pierwszym tenisistą w Erze Open, który zwyciężył w trzech imprezach głównego cyklu 11-krotnie (Monte-Carlo, Barcelona, Roland Garros).

Nadal jest teraz zaledwie drugim człowiekiem w historii z 11 tytułami na koncie w jednym turnieju wielkoszlemowym. Pierwszym była Margaret Court, mistrzyni Australii z lat 1960-1966, 1969-1971 i 1973. Jeśli chodzi o główny cykl, to Rafa ma teraz 79 trofeów. Dzięki sukcesowi w Paryżu pozostanie w poniedziałek najlepszym tenisistą świata według rankingu ATP.