Getty Images / Steven Ryan / Na zdjęciu: Joao Sousa

ATP Estoril: Joao Sousa ruszył po obronę tytułu. Pablo Carreno po raz pierwszy bez półfinału w Portugalii

Marcin Motyka

Broniący tytułu Joao Sousa w trzech setach pokonał Alexeia Popyrina w I rundzie rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju ATP 250 w Estoril. Pablo Carreno po raz pierwszy odpadł w tej imprezie szybciej niż przed półfinałem.

W ubiegłym roku Joao Sousa spełnił marzenie swoje oraz portugalskich kibiców o triumfie w turnieju ATP w Estoril. We wtorek tenisista z Guimaraes rozpoczął rywalizację o obronę tytułu. W meczu I rundy po dwóch godzinach i 13 minutach pokonał 6:4, 2:6, 6:2 kwalifikanta Alexeia Popyrina. Teraz Sousę czeka o wiele trudniejsze zadanie. W 1/8 finału zmierzy się z rozstawionym z numerem czwartym Davidem Goffinem.

Do II rundy Estoril Open 2019 awansował także zeszłoroczny finalista tej imprezy, Frances Tiafoe. Oznaczony "ósemką" Amerykanin wygrał 6:3, 7:5 z Michaiłem Kukuszkinem, wykorzystując trzy z 11 piłek na przełamanie. Kolejnym przeciwnikiem Tiafoe'a będzie Yoshihito Nishioka.

Pablo Cuevas zrewanżował się Salvatore Caruso za porażkę z niedzieli. Urugwajczyk przegrał z Włochem w decydującej rundzie kwalifikacji, ale wszedł do drabinki jako tzw. "szczęśliwy przegrany" i znów trafił na Caruso. Tym razem zwyciężył 6:2, 6:2 i w II rundzie trafi na innego reprezentanta Italii, Fabio Fogniniego, turniejową "dwójkę".

Pablo Carreno po raz czwarty pojawił się na starcie Millennium Estoril Open i po raz pierwszy odpadł szybciej niż w półfinale. Z tegoroczną edycją jedynej portugalskiej imprezy głównego cyklu Hiszpan pożegnał się już w I rundzie, w trzech setach przegrywając z Jeremym Chardym. Francuz w następnej fazie stanie naprzeciw kolejnego Hiszpana, Alejandro Davidovicha. 19-latek z Malagi okazał się lepszy od Taylora Fritza i wygrał pierwszy w karierze mecz w głównym cyklu.

Nie powiodło się również Dusanowi Lajoviciowi, sensacyjnemu finaliście niedawnego turnieju Masters 1000 w Monte Carlo. Oznaczony numerem piątym Serb w pojedynku tenisistów operujących jednoręcznym bekhendem uległ Leonardo Mayerowi. Argentyńczyk w 1/8 finału zagra z Malekiem Jazirim. Tunezyjczyk wyeliminował Nicolasa Jarry'ego.

W australijskim starciu John Millman rozbił Bernarda Tomicia, w 53 minut gry oddając rodakowi zaledwie trzy gemy. O awans do ćwierćfinału 29-latek z Brisbane powalczy z Joao Dominguesem, kwalifikantem.