Getty Images / Yong Teck Lim / Na zdjęciu: Hubert Hurkacz

Tenis. Wimbledon: Hubert Hurkacz lepszy od Dusana Lajovicia. Pierwsze zwycięstwo Polaka na londyńskiej trawie

Rafał Smoliński

Hubert Hurkacz odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo na kortach Wimbledonu. W poniedziałkowym pojedynku Polak pokonał Serba Dusana Lajovicia 6:3, 4:6, 6:4, 6:4.

Dla Huberta Hurkacza była to wielka szansa, ponieważ Dusan Lajović nie jestem wirtuozem gry na trawie. Serb rozegrał na tej nawierzchni 15 meczów, z których wygrał tylko cztery. W 2014 roku pokonał go na trawnikach Wimbledonu Łukasz Kubot. Teraz uczynił to kolejny reprezentant Polski.

Hurkacz wiedział, czego się spodziewać. W zeszłym sezonie zmierzył się z Lajoviciem w eliminacjach do turnieju ATP World Tour Masters 1000 na kortach twardych w Szanghaju i wygrał po kreczu rywala. Poniedziałkowy pojedynek rozpoczął bardzo dobrze, bowiem już w drugim gemie przełamał serwis przeciwnika. Przy break poincie Polak posłał znakomity return. Teraz tylko pilnował własnego podania. W dziewiątym gemie uratował się przed stratą serwisu i wykorzystał drugą piłkę setową.

Ale druga partia nie była udana w wykonaniu Hurkacza. Wrocławianin miał bardzo dużo break pointów, lecz nie wykorzystał żadnej okazji. Co robił źle? Znacznie oddalił się od linii końcowej i pozwolił przeciwnikowi dyktować warunki przy kluczowych wymianach. Polak nie przełamał ani w trzecim, ani w piątym, ani w siódmym gemie. Przy prowadzeniu 5:4 do ataku ruszył Lajović, a nasz reprezentant pomógł mu wygrać seta kilkoma błędami własnymi.

Na szczęście dla Hurkacza wszystko wróciło do normy w kolejnych odsłonach. W trzecim secie Polak zdobył kluczowego breaka przy stanie po 3. Najpierw Lajović sprezentował mu parę punktów, a potem wrocławianin dołożył return. Przełamał do zera i pewnie zwieńczył seta. Z kolei w czwartej partii Hurkacz wygrał niezwykle zaciętego gema i doprowadził do stanu po 1. Cierpliwość naszego zawodnika została nagrodzona w dziewiątym gemie, gdy znakomity return dał ostateczne przełamanie. Po zmianie stron Polak szybko zakończył pojedynek przy pierwszej piłce meczowej.

Spotkanie trwało dwie godziny i 34 minuty. Hurkacz posłał dziewięć asów, zanotował dwa podwójne błędy, skończył 43 piłki i popełnił 26 niewymuszonych błędów. Lajović miał po dwa asy i podwójne błędy. Do tego zanotował 41 kończących uderzeń i 34 pomyłki. Panowie rozegrali 267 punktów, z których 144 zdobył nasz reprezentant.

Zimny prysznic dla Igi Świątek

Hurkacz wygrał pierwszy w karierze mecz w głównej drabince Wimbledonu. O miejsce w III rundzie londyńskiego turnieju powalczy w środę z Argentyńczykiem Leonardo Mayerem, który w poniedziałek wyeliminował Łotysza Ernestsa Gulbisa.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)