WTA Bastad: Polski akcent

Marek Furjan

W meczu pierwszej rundy, reprezentująca Niemcy Angelique Kerber pokonała Czeszkę Barborę Zahlawową Strycową. Podobnie jak podczas zeszłorocznego turnieju ITF w Krakowie, do rozstrzygnięcia meczu na swoją korzyść potrzebowała ona zaledwie dwóch setów.

Ostatnie spotkanie obu tenisistek miało miejsce pod Wawelem. Na kortach Bronowianki, Angelique Kerber oddała wtedy Strycowej zaledwie jednego gema. W Bastad nikt nie spodziewał się jednak równie łatwego zwycięstwa.

Spotkanie nie stało na bardzo wysokim poziomie, lecz było wielce wyrównane. Leworęczna Kerber, która swobodnie porozumiewa się w języku polskim, posyłała piłki w okolice linii końcowej kortu. Każde jej krótsze zagranie było umiejętnie wykorzystywane przez Czeszkę, która wielokrotnie irytowała Niemkę udanymi skrótami. Strycowa znana jest z gry kombinacyjnej. Pomimo przeciętnych warunków fizycznych, często swoje ataki popierała licznymi wypadami do siatki. Pierwsza partia, przy stanie 5-5 i podaniu Kerber, została przerwana z powodu deszczu. Zawodniczki wróciły na kort po niespełna godzinnej przerwie. ''Angie'' wyciągnęła lepsze wnioski z zakończonych dziesięciu gemów i zmusiła rywalkę do popełnienia kilku błędów. W dwunastym gemie wygrała gem serwisowy przy odbiorze i zakończyła zwycięski set wynikiem 7:5.

Druga partia także nie była jednostronna. Co prawda, pierwsza na prowadzenie 4:2 wyszła Kerber, lesz przewaga ta szybko została roztrwoniona. Gdy na tablicy wyników widniały dwie czwórki, zawodniczki rozgrywały najbardziej zacięty gem spotkania. Reprezentantka Niemiec ostatecznie wyszła z opresji i utrzymała swój serwis. Kilka nieudanych skrótów oraz smecz wpakowany w pół siatki wyprowadziły z równowagi Strycową. Widząc to, Kerber przy stanie 5:4 poprosiła o konsultację z trenerem. Wskazówki były bardzo proste - grać dłuższą piłkę i zmieniać kierunki gry. Unikać monotonnego ''pykania''. Te rady, trener Niemki powtarzał jej w czasie trwania całego spotkania. W najważniejszym momencie, jego zawodniczka wzięła je sobie do serca i wprowadziła w życie. Ku rozgoryczeniu i wielkiej złości Strycowej, to Kerber wygrała drugiego seta oraz cały mecz w stosunku 7:5 6:4.

Do kolejnego etapu turnieju awansowała także rozstawiona z ''dwójką'' Dominika Cibulkowa. Czeszka, po przeciętnym meczu, pokonała w trzech setach Sandrę Roma ze Szwecji, która wystąpiła w turnieju głównym dzięki uprzejmości organizatorów. W drugim meczu, Słowaczka zmierzy się z Nurią Llagosterą Vives.