PAP/EPA / HOW HWEE YOUNG / Na zdjęciu: Simone Biles

Tokio 2020. wielki charakter wybitnej Amerykanki. Wróciła i ma medal!

Simone Biles pokazała charakter wielkiej wojowniczki. Wybitna Amerykanka wróciła na ostatni dzień rywalizacji w gimnastyce sportowej i zdobyła medal. Z dubletu cieszyły się Chinki.

We wtorek w Igrzyskach XXXII Olimpiady Tokio 2020 hitem był występ Simone Biles w finale w ćwiczeniach na równoważni. Legenda gimnastyki sportowej nie radziła sobie z presją i po nieudanym skoku w wieloboju drużynowym wycofywała się z kolejnych startów. Na jeden występ się zdecydowała i pokazała ogromny hart ducha. Nie zdobyła złota, ale brąz w jej sytuacji, gdy "walczy z demonami" (tak sama o sobie mówi), musi mieć dla niej cudowny smak.

Złoto i srebro zdobyły Chinki. Najlepsza okazała się Chenchen Guan (14.633), a drugie miejsce zajęła Xijing Tang (14.233). Biles, zdobywczyni czterech złotych medali na poprzednich igrzyskach (Rio de Janeiro 2016), otrzymała notę 14.000.

Biles na drugich kolejnych igrzyskach zdobyła brązowy medal w ćwiczeniach na równoważni. W sumie jest to dla niej siódmy medal olimpijski. W Tokio w wieloboju drużynowym wystąpiła tylko w skoku, ale Amerykanki zdobyły brąz.

Chinki po raz drugi na igrzyskach skompletowały dublet złoto-srebro w tej konkurencji. W 2012 roku w Londynie przyczyniły się do tego Linlin Deng i Lu Sui. Zarówno dla niespełna 17-letniej Guan, jak i starszej o rok Tang są to pierwsze medale olimpijskie.

Za podium znalazły się Kanadyjka Elsabeth Black i Sunisa Lee (po 13.866). Amerykanka tylko w sobie znany sposób uratowała się przed spadnięciem z równoważni. W Tokio zdobyła trzy medale: złoty w wieloboju indywidualnym, srebro w drużynie i brąz w ćwiczeniach na poręczach asymetrycznych.

Na szóstym miejscu zawody ukończyła Japonka Urara Ashikawa (13.733). Siódma była Brazylijka Flavia Saraiva (13.133), a ósma Władisława Urazowa z Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (12.733).