Terminarz Nice PLŻ nierówny dla "drugoligowców"

Damian Gapiński

Główna Komisja Sportu Żużlowego opublikowała terminarz Nice Polskiej Ligi Żużlowej. Po wstępnej analizie widać, że jest on niekorzystny dla drużyn, które miały startować w II lidze.

Polonia Piła, KSM Krosno, Włókniarz Częstochowa, Hawi Racing Team Opole i Kolejarz Rawicz to zespoły, które nominalnie powinny startować w najniższej klasie rozgrywek. Brak licencji dla klubów z Gniezna, Lublina i Ostrowa spowodował jednak, że zdecydowano się na połączenie I i II ligi. We wtorek Główna Komisja Sportu Żużlowego opublikowała terminarz sezonu 2016, z którego wynika, że "drugoligowcy" mogą mieć zastrzeżenia do układu spotkań poszczególnych kolejek.

Drugoligowców podzieliliśmy na dwie grupy - z jednej strony Włókniarz, Polonia i KSM jako zespoły, które pojadą w lidze pełny wymiar spotkań. Z drugiej natomiast Hawi Racing Team i Kolejarz jako drużyny, które będą startowały tylko w roli gospodarza, a jedynym wyjazdem będzie pojedynek pomiędzy tymi zespołami.

Polonia Piła będzie gospodarzem dziewięciu spotkań. Jednak zaledwie trzy z nich rozegra w niedzielę (Stal Rzeszów, Orzeł Łódź i Wybrzeże Gdańsk). Pod niedzielny można jeszcze podciągnąć mecz inauguracyjny (lany poniedziałek) z KSM Krosno. Z Lokomotivem Daugavpils, Włókniarzem Częstochowa i Wandą Kraków pojedzie w środę, a z Polonią Bydgoszcz w piątek. Z kolei KSM Krosno niedzielnych spotkań w roli gospodarza będzie miał aż sześć. Z Orłem Łódź pojedzie w środę, a z Wandą Kraków w piątek. W takiej samej sytuacji jak KSM jest Włókniarz. Częstochowianie również sześć spotkań rozegrają w niedzielę. Z Orłem Łódź pojadą w środę, a z Lokomotivem Daugavpils w piątek.

Nierówny układ spotkań zauważymy także analizując terminy poszczególnych kolejek drużyn w roli gospodarza. KSM inauguruje sezon u siebie dopiero 17 kwietnia. Wyłączając przerwę ligową na Igrzyska Olimpijskie i Euro 2016, kolejne spotkania w roli gospodarza rozgrywa przeważnie z dwutygodniowymi przerwami. Gorzej ponownie wypadają pilanie. Oni sezon rozpoczynają u siebie 28 marca, a kolejne spotkanie rozgrywają dopiero 1 maja. Później czekają ich dwa mecze z dwutygodniowym odstępem, ale trzy ostatnie spotkania w roli gospodarza to znowu miesiąc przerwy. Dwie miesięczne przerwy będzie miał także Włókniarz. Pierwsza przypadnie w okresie od 17 kwietnia do 22 maja, druga od 19 czerwca do 13 lipca.

W pewien sposób uprzywilejowane w sezonie 2016 będą zespoły z Opola i Rawicza. Mają one do odjechania w roli gospodarza 10 spotkań. I tutaj również widać duże dysproporcje w układzie spotkań. Kolejarz Rawicz dziewięć spotkań rozegra u siebie w niedzielę. Tylko jedno - z Włókniarzem Częstochowa w środę. Zespół z Opola w niedzielę będzie gospodarzem sześciu spotkań. Dodatkowo w lany poniedziałek pojedzie z Włókniarzem Częstochowa, a z Wandą Kraków, Orłem Łódź i Stalą Rzeszów w środę. Warto w tym momencie zaznaczyć, że Kolejarz Rawicz spośród pięciu terminów w dni powszednie, aż cztery ma wolne. Opolanie tylko dwa. Jeżeli chodzi o rozkład terminów poszczególnych kolejek, to obie drużyny zostały potraktowane w ten sam sposób.

Nie uda się ułożyć terminarza tak, aby wszystkie zespoły były zadowolone. Z tej analizy wynika jednak jasno, że zespoły nie zostały potraktowane w ten sam sposób. Wkrótce zaprezentujemy stanowiska poszczególnych klubów na ten temat.


Klub środa + piątek niedziela + poniedziałek
Piła Daugavpils, Częstochowa, Kraków, Bydgoszcz Rzeszów, Łódź, Gdańsk, Krosno
Krosno Łódź, Kraków Rzeszów, Daugavpils, Gdańsk, Częstochowa, Bydgoszcz, Piła
Częstochowa Łódź, Daugavpils Bydgoszcz, Kraków, Krosno, Piła, Gdańsk, Rzeszów
Rawicz Częstochowa + 4 razy pauza Kraków, Łódź, Krosno, Piła, Bydgoszcz, Opole, Gdańsk, Daugavpils, Rzeszów
Opole Kraków, Łódź, Rzeszów + 2 razy pauza Gdańsk, Bydgoszcz, Rawicz, Daugavpils, Piła, Krosno, Częstochowa


KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

< Przejdź na wp.pl