Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Skoki

Ultimate frisbee (latające dyski) - zasady, historia, boisko, sprzęt

Ultimate frisbee to bardzo ciekawa gra zespołowa, w której zawodnicy posługują się popularnym dyskiem tak, żeby umieścić go w strefie punktowej przeciwnika. Co ciekawe gracze sami sobie są sędziami i obowiązuje ich tzw. Spirit of The Game.

Andżelika Kolebuk
Andżelika Kolebuk

Ultimate frisbee - zasady

Latające dyski to bardzo przyjemny sport zespołowy, który polega na umieszczeniu frisbee w strefie punktowanej przeciwnika. Drużyny składają się z siedmiu zawodników. Celem ultimate frisbee jest złapanie dysku w strefie punktowej przeciwnika. Zawodnik ultimate frisbee trzymający dysk nie może z nim biegać, ale może go podać w dowolnym kierunku i do dowolnego gracza tej samej drużyny. Jeśli podanie będzie niecelne i dysk upadnie, następuje przechwycenie przez przeciwnika, który dzięki temu ma okazję do zdobycia punktu.

Zwykle mecze ultimate frisbee trwają ok. 100 minut i są rozgrywane do 17 punktów. Co ciekawe w latających dyskach nie ma sędziów, a ich obowiązki pełnią sami gracze. Dlatego każdy z zawodników ultimate frisbee jest zobowiązany do przestrzegania Spirit of The Game, czyli honorowego kodeksu.
Ultimate frisbee (latające dyski) jest bardzo przyjemnym sportem zespołowym, a zarazem świetnym sposobem na spędzanie czasu wspólnie z przyjaciółmi, autor: Ernest McGray, Jr., źródło: flickr.com, licencja: CC BY-SA 2.0 Ultimate frisbee (latające dyski) jest bardzo przyjemnym sportem zespołowym, a zarazem świetnym sposobem na spędzanie czasu wspólnie z przyjaciółmi, autor: Ernest McGray, Jr., źródło: flickr.com, licencja: CC BY-SA 2.0
Ultimate frisbee - historia Latające dyski powstały w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Zasady ultimate frisbee kształtowały się mniej więcej od tamtego momentu. Dopiero w 2012 roku powstała pierwsza drużyna zawodowa - American Ultimate Disc League (AUDL). Co prawda nie obyło się bez towarzyszących temu wydarzeniu kontrowersji, ale ligę koniec końców zaakceptowano, a obecnie takich drużyn powstaje coraz więcej.

Pierwsza polska drużyna ultimate frisbee powstała w Poznaniu pod koniec minionego stulecia. Bardzo ciekawa jest jej nazwa - Uwaga Pies.

Ultimate frisbee - boisko

Latające dyski potrzebują specjalnego boiska. Musi to być prostokąt mniej więcej o połowę mniejszy niż ten, którego używa się do gry w piłkę nożną. Boisko do ultimate frisbee jest przy tym bardzo wąskie. Ma wymiary 100x37 metrów. Na przeciwległych końcach znajdują się strefy punktowe o długości 18 metrów każda. Właściwe pole gry ma w związku z tym 64 metry.

Zewnętrzne granice boiska do latających dysków wyznaczają białe linie, które nie są traktowane jak część pola gry. Natomiast linie wewnętrzne oddzielające strefy punktowe od właściwego pola gry należą do strefy środkowej. Ważne jest również to, żeby w pobliżu boiska (nie bliżej niż na 3 metry) nie znajdowało się nic, co mogłoby utrudnić grę.

Ultimate frisbee - sprzęt

Wyposażenie zawodników ultimate frisbee stanowi właściwie odpowiedniej wielkości dysk oraz strój wyróżniający jego drużynę. Dysk do ultimate frisbee nie może być taki, jak ten do zabawy z psem. Powinien mieć rant i ważyć 175 gramów. Zasadniczo jednak przepisy ustanowione przez Polskie Stowarzyszenie Graczy Ultimate stanowią, że dysk do gry musi być zaakceptowany przez kapitanów obu drużyny. Ważne jest również, żeby żaden z graczy nie miał podczas meczu stroju, którego elementy mogłyby zranić innych zawodników.

Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
portalaktywni.com/aktualnosci/ultimate-frisbee/
Komentarze (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×