KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Tora Berger mistrzynią świata, Krystyna Pałka ze srebrnym medalem!

Tora Berger zwyciężyła w biegu pościgowym i sięgnęła po złoty medal biathlonowych mistrzostw świata. Sporo emocji polskim kibicom dostarczyła Krystyna Pałka, która wywalczyła srebrny medal.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk

Niedziela w Novym Meście stoi pod znakiem biegów pościgowych. Po tym, jak o medale mistrzostw świata walczyli mężczyźni, przyszła kolej na kobiety. W gronie 60 biathlonistek znalazły się cztery reprezentantki Polski. Najwyżej z biało-czerwonych sklasyfikowana w sprincie była Krystyna Pałka, która zajęła 7. miejsce. Oprócz niej na trasę wybiegły Magdalena Gwizdoń, Monika Hojnisz i Weronika Nowakowska-Ziemniak.

Jako pierwsza niedzielny bieg pościgowy rozpoczęła mistrzyni świata w sprincie - Olena Pidruszna. Urodzona w Legnicy Ukrainka szybko została doścignięta przez Torę Berger, nad którą miała 6 sekund przewagi. Obie równo wbiegły na strzelnicę i zanotowały bezbłędne strzelanie. Błędów na strzelnicy nie popełniła również Pałka, która zanotowała awans w klasyfikacji. Polka strzelnice opuściła jako czwarta.
Krystyna Pałka sięgnęła po srebrny medal biathlonowych mistrzostw świata! Krystyna Pałka sięgnęła po srebrny medal biathlonowych mistrzostw świata!
Obchodząca w tym roku trzydzieste urodziny Pałka bezbłędna była również podczas drugiego strzelania w pozycji leżącej, co przy pudłach Berger i Olgi Zajcewej dało jej awans na trzecią lokatę. Do przewodzącej stawce Pidrusznej Polka traciła blisko 19 sekund. Ukrainka na rundzie biegowej straciła niemal całą przewagę nad grupą pościgową. Na trzeciej wizycie na strzelnicy po dwa pudła zanotowały Berger i Pidruszna. Z kolei raz myliły się Zajcewa i Pałka. Polka po przebiegnięciu 150 metrów na trasę wybiegła ze stratą 3 sekund do Rosjanki i miała 20 sekund przewagi nad biegającymi jedną karną rundę więcej Ukrainką i Norweżką.

W przypadku udanego strzelania Pałka zdobyłaby pierwszy od 9 lat medal biathlonowych mistrzostw świata dla Polski, a także pierwszy w historii indywidualny medal zdobyty przez Polkę w tych zawodach. Strzelanie nie było jednak bezbłędne, bowiem Pałka ostatni pocisk posłała poza tarczę i podobnie jak Zajcewa musiała przebiec 150 metrów. Bezbłędna była za to Berger, która pognała do mety i zdobyła swój drugi złoty medal tegorocznych mistrzostw świata.

Do Zajcewej i Pałki szybko zbliżyła się Ann Kristin Flatland, jednak Norweżka i Rosjanka zanotowały upadek, przez co straciły szansę na medalową pozycję. Wykorzystała to Polka i mogła cieszyć się ze srebrnego medalu biathlonowych mistrzostw świata! To największy sukces w karierze reprezentantki Polski! Pech rywalek wykorzystała również Pidruszna, który zdobyła brązowy medal.

Dobrą dyspozycję zaprezentowały również pozostałe reprezentantki Polski. Mimo czterech karnych rund dwunastą pozycję utrzymała Magdalena Gwizdoń. O jedno miejsce niżej sklasyfikowana została Monika Hojnisz. Najmłodsza z reprezentantek Polski popełniła jeden błąd na strzelnicy, a w klasyfikacji biegu pościgowej przesunęła się o jedenaście pozycji. Awans o siedem miejsc zanotowała Weronika Nowakowska-Ziemniak (27. miejsce), która również myliła się czterokrotnie.

Sporty zimowe na SportoweFakty.pl - nasz profil na Facebooku! 

Wyniki:

Miejsce Zawodniczka Kraj Czas Pudła
1 Tora Berger Norwegia 28:48,4 3
2 Krystyna Pałka Polska +18,5 2
3 Olena Pidruszna Ukraina +21,5 2
4 Olga Zajcewa Rosja +23,0 3
5 Jekaterina Glazyrina Rosja +45,4 0
6 Andrea Henkel Niemcy +49,2 0
7 Ann Kristin Flatland Norwegia +1:08,3 1
8 Veronika Vitkova Czechy +1:10,1 2
9 Wita Semerenko Ukraina +1:10,9 4
10 Kaisa Makarainen Finlandia +1:15,5 4
12 Magdalena Gwizdoń Polska +1:22,0 4
13 Monika Hojnisz Polska +1:22,7 1
27 Weronika Nowakowska-Ziemniak Polska +2:27,6 4

 Klasyfikacja medalowa mistrzostw świata:

M Kraj Złoto Srebro Brąz Razem
1 Norwegia 4 1 - 5
2 Ukraina 1 - 2 3
3 Francja - 3 - 3
4 Polska - 1 - 1
5 Czechy - - 1 1
5 Słowenia - - 1 1
5 Rosja - - 1 1

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (78)
Zobacz więcej komentarzy (48)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×