Historia MŚ w biathlonowym biegu ze startu wspólnego kobiet i mężczyzn

17 lutego odbędą się biathlonowe biegi masowe, których stawką będą medale mistrzostw świata. Dotychczas kobiety i mężczyźni rywalizowali w takich biegach po 12 razy.

Piotr Ziemka

Rok Złoty medal Srebrny medal Brązowy medal
1999 O. Zubryłowa (UKR) O. Petrowa (UKR) M. Forsberg (SWE)
1999 S. Fischer (NIE) W. Draczew (ROS) O. Bjoerndalen (NOR)
2000 L. Poiree (NOR) G. Kuklewa (ROS) C. Niogret (FRA)
2000 R. Poiree (FRA) P. Rostowcew (ROS) O. Bjoerndalen (NOR)
2001 M. Forsberg (SWE) M. Glagow (NIE) L. Poiree (NOR)
2001 R. Poiree (FRA) O. Bjoerndalen (NOR) S. Fischer (NIE)
2002 O. Zubryłowa (UKR) O. Pylowa (ROS) O. Nazarowa (BŁR)
2002 R. Poiree (FRA) S. Fischer (NIE) F. Andresen (NOR)
2003 A. Achatowa (ROS) S. Iszmuratowa (ROS) S. Bailly (FRA)
2003 O. Bjoerndalen (NOR) S. Fischer (NIE) R. Poiree (FRA)
2004 L. Poiree (NOR) K. Apel (NIE) S. Bailly (FRA)
2004 R. Poiree (FRA) L. Berger (NOR) S. Konowałow (ROS)
2005 G. Kristiansen (NOR) A. Olofsson (SWE) O. Pylowa (ROS)
2005 O. Bjoerndalen (NOR) S. Fischer (NIE) R. Poiree (FRA)
2007 A. Henkel (NIE) M. Glagow (NIE) K. Wilhelm (NIE)
2007 M. Greis (NIE) A. Birnacher (NIE) R. Poiree (FRA)
2008 M. Neuner (NIE) T. Berger (NOR) J. Jurjewa (ROS)
2008 E. Svendsen (NOR) O. Bjoerndalen (NOR) M. Czudow (ROS)
2009 O. Zajcewa (ROS) A. Kuzmina (SŁW) H. Joensson (SWE)
2009 D. Landertinger (AUT) C. Sumann (AUT) I. Czerezow (ROS)
2011 M. Neuner (NIE) D. Domraczewa (BŁR) T. Berger (NOR)
2011 E. Svendsen (NOR) J. Ustiugow (ROS) L. Hofer (WŁO)
2012 T. Berger (NOR) M. Brunet (FRA) K. Makarainen (FIN)
2012 M. Fourcade (FRA) B. Ferry (SWE) F. Lindstroem (SWE)

Mistrzostwa świata w biathlonowym biegu ze startu wspólnego po raz pierwszy odbyły się w 1999 roku w Oslo. Najwięcej medali w tej konkurencji zdobył Raphael Poiree. Francuz czterokrotnie triumfował. Trzy razy uplasował się na trzeciej pozycji. Po pięć medali zdobyli Sven Fischer Ole Einar Bjoerndalen. Niemiec wygrał pierwsze mistrzostwa. Trzykrotnie był drugi, a raz trzeci. Norweg złoty medal wywalczył dwa razy. Raz otrzymał srebrny, a dwa razy - brązowy. Dwukrotnie mistrzem świata seniorów w biathlonowym biegu ze startu wspólnego był także rodak Bjoerndalena - Emil Hegle Svendsen. Najlepiej z Polaków spisywał się Tomasz Sikora. W 2004 roku zajął czwarte miejsce, a rok później - piąte.

Najwięcej medali wśród kobiet zdobyły dwie Norweżki: Liv Grete Poiree Tora Berger. Żona Francuza dwukrotnie triumfowała, a raz była trzecia. Siostra biathlonisty Larsa Bergera także trzykrotnie była na "pudle" - po razie na każdym stopniu. Po dwa razy triumfowały także Magdalena Neuner i Olena Zubryłowa. W 2007 roku jedyny raz zdarzyło się, aby w czołowej trójce biegu masowego na mistrzostwach świata znalazły się zawodniczki z tylko jednego kraju. Rywalizację zdominowały wtedy Niemki.