Kolejny triumf Tory Berger w Oslo, Krystyna Pałka tuż za podium!

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Tora Berger odniosła kolejne zwycięstwo w zawodach biathlonowego Pucharu Świata w Oslo. Tym razem Norweżka wygrała w biegu pościgowym. 4. miejsce zajęła Krystyna Pałka.

Ku uciesze publiczności zgromadzonej wokół biathlonowej trasy w Oslo, sobotnie zawody przebiegały pod dyktando Tory Berger. Liderka klasyfikacji generalnej do biegu pościgowego wyruszyła jako pierwsza. Norweżka miała na starcie 12 sekund przewagi nad najgroźniejszą rywalką - Darią Domraczewą. Jednak już podczas pierwszej wizycie na strzelnicy Berger dzięki bezbłędnemu powiększyła swoją przewagę nad rywalkami.

Biathlonistki musiały zmierzyć się z trudnymi warunkami na strzelnicy. Silne podmuchy wiatru nie ułatwiały celnego strzelania. W ciężkich warunkach najlepiej poradziła sobie wspomniana Berger, dla której było to 10. zwycięstwo w tym sezonie w zawodach biathlonowego Pucharu Świata. Dzięki dobremu strzelaniu (tylko dwie karne rundy) 2. miejsce wywalczyła Marie Dorin Habert. Linię mety jako trzecia minęła Anastazja Kuzmina.

Dobrze w biegu pościgowym spisała się Krystyna Pałka. Srebrna medalistka mistrzostw świata w tej konkurencji na półmetku rywalizacji sklasyfikowana była na 5. pozycji (awans o jedenaście pozycji). Polka podczas trzeciego strzelania była bezbłędna i nadrobiła 50 sekund straty do wyprzedzającej ją Domraczewej. Na ostatnim strzelaniu Pałka popełniła jeden błąd i awansowała na czwarte miejsce, co jest potwierdzeniem wysokich możliwości reprezentantki Polski.

Problemy na strzelnicy miała Magdalena Gwizdoń. Najstarsza z naszych reprezentantek aż dziewięciokrotnie pomyliła się na strzelnicy, co spowodowało, że musiała przebiec 1350 dodatkowych metrów. Na metę Gwizdoń wbiegła jako 16. Warto dodać, że miała ona trzeci czas biegu spośród wszystkich uczestniczek sobotniego biegu. Trzecia z Polek, Paulina Bobak zajęła 39. lokatę. Zanotowała ona 5 karnych rund.

O pechu może mówić ostatnia z reprezentantek Polski, bowiem już po pierwszym strzelaniu w pozycji leżącej z walki o czołowe pozycje odpadła Weronika Nowakowska-Ziemniak. Startująca z numerem jedenastym Polka miała problemy ze swoim karabinem "Zbyszkiem" i zanotowała aż cztery pudła na strzelnicy, a następnie wycofała się z dalszej rywalizacji.

Wyniki:

M Zawodniczka Kraj Czas Kary
1Tora BergerNorwegia32:12,24
2Marie Dorin HabertFrancja+31,22
3Anastazja KuzminaSłowacja+45,14
4Krystyna PałkaPolska+1:32,32
5Daria DomraczewaBiałoruś+2:14,59
6Tiril EckhoffNorwegia+2:39,14
7Teja GregorinSłowenia+3:19,16
8Walj SemerenoUkraina+3:21,64
9Andrea HenkelNiemcy+3:22,97
10Laura DahlmeierNiemcy+3:32,76
16Magdalena GwizdońPolska+4:41,49
39Paulina BobakPolska+7:25,15
DNFWeronika Nowakowska-ZiemniakPolskaDNF4

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata:

M Zawodniczka Kraj Punkty
1 Lisa Vittozzi Włochy 90
2 Franziska Preuss Niemcy 75
3 Vanessa Voigt Niemcy 60
4 Karoline Knotten Norwegia 50
5 Sophia Schneider Niemcy 45
6 Lisa Theresa Hauser Austria 40
7 Ingrid Landmark Tandrevold Norwegia 36
8 Marthe Johansen Norwegia 34
9 Anna Mąka Polska 32
10 Marit Skogan Norwegia 31
11 Joanna Jakieła Polska 30
Źródło artykułu: