Sensacyjne zwycięstwo Seliny Gasparin w Hochfilzen, Weronika Nowakowska-Ziemniak najlepsza z Polek

Zwycięstwem Szwajcarki Seliny Gasparin zakończył się biathlonowy bieg sprinterski w Hochfilzen. Najlepsza z Polek była Weronika Nowakowska-Ziemniak, która zajęła dziewiątą pozycję.

Łukasz Witczyk

Dla Seliny Gasparin jest to pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach biathlonowego Pucharu Świata. Szwajcarka już od jakiegoś czasu pokazywała, że stać ją na dobre rezultaty, lecz najwyżej zajmowała miejsca w dolnej części pierwszej dziesiątki. W Hochfilzen Gasparin nie dała szans rywalkom. Jedna z siostrzanego tercetu zanotowała jedno pudło na strzelnicy, lecz biegła w bardzo szybkim tempie i odrobiła stratę jednej karnej rundy.

Drugie miejsce zajęła Veronika Vitkova. Dla Czeszki to też najlepszy wynik w karierze. Vitkova do zwyciężczyni straciła zaledwie 1,2 sek. Na najniższym stopniu podium stanęła Irina Starych, która u progu sezonu prezentuje najlepsza formę z rosyjskich zawodniczek. Niewiele do podium zabrakło Torze Berger. Norweżka po nieudanych startach w Oestersund spisuje się już zdecydowanie lepiej. Dominatorka zeszłego sezonu miała najlepszy czas biegu. Dorównała jej jedynie Kaisa Makarainen.

Po raz kolejny z dobrej strony w biegu zaprezentowała się Weronika Nowakowska- Ziemniak. - Cieszy mnie dobra dyspozycja biegowa, bo jest to coś, co nie zmienia się z dnia na dzień - mówiła w rozmowie z naszym portalem polska biathlonistka, która miała czternasty czas biegu i mimo dwóch karnych rund zajęła wysokie 9. miejsce. Do zwyciężczyni zawodniczka z Dusznik-Zdroju straciła 30 sekund.

Jedną z sześciu zawodniczek, które były bezbłędne na strzelnicy była Krystyna Pałka. Dobre strzelanie dało wicemistrzyni świata jedenastą lokatę, co jest najlepszym wynikiem w tym sezonie. Polka nie może być zadowolona z biegu, bowiem do zwyciężczyni straciła blisko 40 sekund.

W niedzielnym biegu pościgowym wystartują jeszcze Magdalena Gwizdoń (49. miejsce, minuta i 49 sekund straty do Gasparin) oraz Monika Hojnisz (56. lokata, blisko 2 minuty straty do zwyciężczyni). Debiut w Pucharze Świata nie udał się Patrycja Hojnisz, która zajęła 95. pozycję. Wszystkie te zawodniczki zanotowały po trzy karne rundy.

Piątkowe wyniki biegu sprinterskiego to dobry prognostyk przed sobotnią rywalizacją w biegach sztafetowych. Z kolei w niedzielę w Hochfilzen odbędzie się bieg pościgowy, w którym szansę na dobry rezultat mają Nowakowska-Ziemniak i Pałka.