Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Daria Domraczewa potwierdziła związki z KGB

Daria Domraczewa znalazła się w centrum uwagi norweskich mediów. Tym razem nie z powodu jej związku z utytułowanym Ole Einarem Bjoerndalenem. Na jaw wyszło, że biathlonistka otrzymywała pieniądze od białoruskiego KGB.
Karol Borawski
Karol Borawski
Daria Domraczewa AFP / VASILY MAXIMOV / Na zdjęciu: Daria Domraczewa

Doniesienia potwierdził rzecznik KGB Dmitrij Pobjarzjin. - Domraczewa była pracownicą KGB do czerwca 2014 roku - poinformował.

"Komsomolskaja Prawda" donosi, że zawodniczka doczekała się stopnia porucznika. Według gazety to powszechna praktyka, że zawodnicy są zatrudniani przez państwowe resorty. "Może nie jest to powszechna praktyka wśród piłkarzy czy hokeistów, ale biathloniści są zatrudniani przez KGB" - czytamy.

W e-mailu przesłanym przez Domraczewą do norweskiego "Verdens Gang" zawodniczka przyznała się do współpracy z KGB, podkreśliła jednak, że w ramach tej pracy "nie wykonała żadnej misji".

ZOBACZ WIDEO Perfekcyjna organizacja i emocje do końca. Tak zapamiętamy MŚ w Katowicach! (źródło TVP)

"Wszyscy wiedzą, jak jest zorganizowany sport w Europie, gdzie wielu czołowych zawodników jest zatrudnionych na państwowych etatach. Mogą otrzymywać stypendia z wojska, policji, czy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Tak to było ze mną na Białorusi. Zaczęło się 8-10 lat temu, gdy byłam młodą zawodniczką i potrzebowałam pieniędzy, by móc w pełni zająć się sportem. Po igrzyskach w Soczi, gdy byłam już finansowo niezależna, przestałam pobierać te świadczenia. Nie miałam żadnej policyjnej misji. Po prostu dostawałam pieniądze, dzięki czemu mogłam się skoncentrować na karierze sportowej" - napisała biathlonistka.

Głos w sprawie zabrała Julie Wilhelmsen z norweskiego instytutu spraw międzynarodowych NUPI. - Trzeba pamiętać, że Białoruś jest krajem autorytarnym. Wielu sportowców było piętnowanych za te związki, chociaż nie byli niczemu winny - powiedziała.

Daria Domraczewa jest trzykrotną mistrzynią olimpijską z Soczi i sześciokrotną medalistką biathlonowych mistrzostw świata. Prywatnie jest w związku z ośmiokrotnym mistrzem olimpijskim i dwudziestokrotnym mistrzem świata Ole Einarem Bjoerndalenem.

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
"Verdens Gang" / "Komsomolskaja Prawda"

Komentarze (0):

  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×