WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Czego szukają ekstremalni sportowcy? W piątek premiera filmu dokumentalnego "Biegacze"

Od piątku w kinach można oglądać film dokumentalny Łukasza Borowskiego "Biegacze". To próba odpowiedzi na pytanie, jak wiele możesz z siebie dać, by zagłuszyć cierpienie, poczuć chwilową ulgę i zdobyć pewność, że coś po tobie pozostanie.
Michał Bugno
Michał Bugno
Materiały prasowe / Biegacze

Opis filmu

240 kilometrów, 1200 metrów wspinaczki i 52 godziny. Tylko tyle na pokonanie morderczej trasy mają uczestnicy Biegu 7 Szczytów. Nie zważając na uporczywy deszcz czy doskwierający upał niestrudzenie zmierzają do mety. Wszystko po to, by przez ten jeden moment poczuć spełnienie i euforię. Trójka bohaterów. Agata - matka trójki dzieci, Michał - sportowiec i podróżnik oraz Wiesław – menadżer w dużym banku podejmują próbę ukończenia jednego z najtrudniejszych ultramaratonów na świecie.

Dokument jest wnikliwym portretem globalnego fenomenu biegania – posuniętego do ekstremum. To próba odpowiedzi na pytanie, jak wiele możesz z siebie dać, by zagłuszyć cierpienie, poczuć chwilową ulgę i zdobyć pewność, że coś po tobie pozostanie.

Film "Biegacze" to także spojrzenie w głąb codzienności odnoszącego sukcesy bankowca, mistrzyni Muay Thai wciąż mierzącej się z trudną przeszłością i człowieka, któremu poza bieganiem nie zostało już nic. Obserwujemy z bliska każdy ruch bohaterów – odważny bieg na początku morderczej trasy, momenty zwątpienia i kryzysu, bolesne i upokarzające przekraczanie możliwości własnego ciała. Wszyscy spotykają się na starcie, by w trakcie wykańczającego biegu odnaleźć samych siebie.

Biegi ekstremalne to zawody na dystansie przekraczającym 100 kilometrów lub zawody czasowe, trwające powyżej 24 godzin. Wyścigi takie organizowane s ą na całym [świecie, równie| w Polsce. Bior ą w nich udział wspólnie mężczyźni i kobiety. Zawody dziel ą się na szosowe i terenowe, organizowane w bardzo trudnym terenie. Aby ukończyć bieg, należy zmieścić się w wymagającym limicie czasu. W zawodach zwykle bierze udział kilkaset osób. Około połowa z nich rezygnuje z powodu kryzysu psychicznego lub wycieńczenia. Lekarze wprost nazywają takie zawody szaleństwem.

ZOBACZ WIDEO: Na czym polega fenomen ekstremalnego biegania? Zobacz zwiastun filmu "Biegacze"


mat. prasowe mat. prasowe
Bohaterowie

Agata Matejczuk - Mistrzyni świata w biegu 24-godzinnym na Mistrzostwach Świata w Belfaście w 2017 roku. Była wicemistrzyni Europy w brutalnym sporcie walki Muay Thai. Zasłynęła m.in. ukończeniem walki mimo złamanej już w pierwszej rundzie ręki. Żona i matka trójki dzieci. Mieszka na wsi. Na co dzień pracuje na półtora etatu w sieci fast food. Do pracy codziennie przemierza 7 kilometrów. Biegnąc.

Wychowała się w rodzinie naznaczonej alkoholizmem. Agata musiała zacząć wspierać finansowo matkę i ojczyma już w wieku 11 lat. Pracowała
w osiedlowym warzywniaku, z którego w tajemnicy przed rodziną uciekała na treningi.

W trasach wyścigów niestrudzenie wspiera ją mąż. Akceptuje jej pasję, choć martwi się o jej zdrowie, a czasem i życie. Agata bierze udział w kilkunastu ultramaratonach rocznie. Twierdzi, że kiedy nie biega, to „umiera wewnętrznie”.

mat. prasowe mat. prasowe
Wiesław Macherzyński - Wielokrotny uczestnik legendarnego Biegu Rzeźnika w Bieszczadach, a także m.in maratonów w Nowym Jorku, Bostonie i Sydney. Człowiek sukcesu. Menadżer wysokiego szczebla w jednym z największych banków w Polsce. Codziennie po kilkunastogodzinnym dniu pracy zrzuca idealnie skrojony garnitur
i przygotowuje się do kolejnego biegu.

Planuje swoje życie w najdrobniejszych detalach. Posługuje się systemem wyzwań dziennych, tygodniowych, miesięcznych i rocznych. Założone cele realizuje w 90 procentach. Do perfekcji poznał fizjologię swojego ciała, dzięki czemu wciąż wydłuża dystanse pokonywanych biegów. Uważa, że prawdziwe bieganie zaczyna się po 100 kilometrach. Twierdzi, że nie ma granicy ludzkich możliwości.

Jego marzeniem jest udział w ultramaratonach na wszystkich kontynentach.

mat. prasowe mat. prasowe
Michał Kiełbasiński - Utytułowany biegacz i podróżnik. Triumfator Biegu 7 Szczytów. W 2017 roku jako pierwszy człowiek w historii przebiegł 1600 kilometrów wzdłuż rzeki Yukon w Kanadzie. Przy temperaturach sięgających -50 stopni Celsjusza.

W przeszłości imał się wielu zajęć - był informatykiem, przewodnikiem turystycznym, przedsiębiorcą. Potrzeba odkrywania tego, co nieznane
i pokonywania własnych słabości zawsze jednak zwyciężała.

Zjeździł Amerykę Południową. Był uczestnikiem legendarnej wyprawy Camel Trophy. Odnosił sukcesy w Adventure Racing – kilkudniowych wyścigach łączących bieganie, kolarstwo, kajakarstwo i wspinaczkę. W końcu postanowił postawić wszystko na bieganie. Obecnie jest bezrobotny.

Od kilku lat zmaga się z poważną kontuzją kolana, która może przekreślić jego dalszą karierę. Mimo tego aktualnie przygotowuje się do wyprawy życia. Planuje pieszo pokonać Antarktydę w poprzek, czego nie dokonał jeszcze żaden człowiek. Będzie miał na to tylko 100 dni – po tym czasie temperatury spadają tam do -90 stopni Celsjusza.

Reżyserem filmu jest Łukasz Borowski - absolwent Wydziału Prawa i Administracji oraz PWSFTviT w Łodzi oraz Programu Dokumentalnego Dok Pro w warszawskiej Szkole Wajdy. Jego pierwszy, krótkometrażowy dokument "3 dni wolności" zdobył kilkanaście nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych. 

- Kiedy pierwszy raz usłyszałem o tym, że ludzie podczas jednego biegu pokonują 240 kilometrów, w mojej głowie natychmiast pojawiło się pytanie: dlaczego? Co sprawia, że ktoś jest gotowy przez dwie doby nie spać, narażać się na skrajne wyczerpanie, ryzykować poważnymi kontuzjami? Skąd bierze się motywacja, która każe im podjąć tak mordercze wyzwanie? Bardzo chciałem się tego dowiedzieć i opowiedzieć o tym w swoim filmie. Od początku wydawało mi się, że ultrabieganie to nie jest tylko sport. To coś więcej - mówi Łukasz Borowski, który czuje, że znalazł odpowiedzi na swoje pytania. 

- Na pewno bohaterów łączy chęć doświadczenia stanu, nieosiągalnego w codziennym życiu, a którego można doświadczyć tylko podczas długotrwałego, samotnego biegu. Jest to stan, w którym można dotknąć swojej prawdziwej natury, poznać siebie, poczuć, że żyje się naprawdę. Taki stan chciałem ukazać w filmie. Chęć odpowiedzi na to pytanie sprawiła, że postanowiłem zrobić ten film.. Nie chciałbym więcej zdradzać. Odpowiedzi można szukać oglądając film - podkreśla.

mat. prasowe mat. prasowe

Trenujesz bieganie? Sprawdź z jakich aplikacji do uprawiania sportu warto skorzystać, znajdziesz je TUTAJ.

Czy zamierzasz obejrzeć dokument "Biegacze"?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×