Monika Skinder z solidną dawką punktów. Kolejna wygrana Emmy Ribom

40 punktów do klasyfikacji Pucharu Świata za zajęcie bardzo dobrego, 21. miejsca w sprincie kobiet techniką dowolną zdobyła Monika Skinder. Zwyciężyła po raz drugi Emma Ribom.

Michał Gałęzewski
Monika Skinder Getty Images / Kevin Voigt / Na zdjęciu: Monika Skinder
Tylko 54 zawodniczki wystartowały w sprincie kobiet w Lillehammer. Można żałować, że na trasie zabrakło Izabeli Marcisz, która przy nowych zasadach dających 50 punktów najlepszym zawodniczkom nie powinna mieć problemów z powiększeniem swojego dorobku. Jedyna Polka, Monika Skinder zajęła 29. miejsce w eliminacjach, co dało jej awans do ćwierćfinału. Zdecydowanie najlepsza była Emma Ribom.

Monika Skinder wystartowała w trzecim ćwierćfinale, w trakcie którego w połowie trasy przewróciły się Krista Parmakoski i Amalie Haakonsen Ous. 19-letnia Monika Skinder została wówczas potrącona, jednak utrzymała się na nartach.

Polka minęła jeszcze na trasie Leę Fischer i zajęła 3. miejsce w biegu. Starała się jeszcze gonić Emmę Ribom, jednak ta odparła atak. Czas 3:25.87 dał Polce 21. miejsce i 40 punktów do Pucharu Świata. To najlepszy wynik Polki od sezonu 2020/21. Przypomnijmy, że w tej konkurencji w sezonie 2020/21 Skinder została mistrzynią świata juniorek.

W półfinale znalazły się po trzy reprezentantki Szwecji i Norwegii, po dwie Niemki i Amerykanki oraz Łotyszka i Szwajcarka. Pierwszy półfinał był nieco szybszy, jednak z obu biegów awansowały po trzy biegaczki.

W finale dobrze zaczęły Szwedki, które zajęły pierwsze dwa miejsca przed tygodniem w Ruce. Cała stawka biegła jednak bardzo blisko siebie. Przy wjeździe na stadion do przodu przesunęła się Jessica Diggins, która jednak osłabła. O pierwsze dwie lokaty walczyły Szwedki, wygrała Ribom przed Mają Dahlqvist.