Norweska dominacja w Davos

Sześciu reprezentantów Norwegii zajęło sześć pierwszych miejsc w biegu na 20 kilometrów stylem dowolnym w szwajcarskim Davos. Zwyciężył Simen Hegstad Krueger, który miał ponad 22 sekundy przewagi nad drugim zawodnikiem.

Michał Gałęzewski
Simen Hegstad Krueger PAP/EPA / GIAN EHRENZELLER / Na zdjęciu: Simen Hegstad Krueger
Na trasie w Davos wystartowało 60 zawodników, jeden z nich - Nigeryjczyk Samuel Udoigowme Ikpefan nie ukończył jednak wyścigu na 20 kilometrów. Wśród zawodników zabrakło reprezentantów Polski, jedyny Polak, który pojechał do Davos - Maciej Staręga - nie wystąpił w biegu na długim dystansie po zajęciu 31. miejsca w sprincie.

Rywalizację zdecydowanie zdominowali Norwegowie. Na trasie wystąpiło siedmiu zawodników z tego kraju i zajęli miejsca 1-6 oraz dziewiąte! Biegacze narciarscy z tego kraju po raz kolejny udowodnili, że na dłuższych dystansach nie mają sobie równych, a ci co zostali w Norwegii z powodzeniem mogliby być liderami wielu pozostałych kadr.

Najszybciej, bo w bardzo dobrym czasie 42:12.3 na metę dobiegł Simen Hegstad Krueger, który na trasę wybiegł jako jeden z ostatnich i od razu prezentował się bardzo dobrze. Co prawda po pięciu kilometrach prowadził Friedrich Moch, jednak Niemiec słabł w dalszej części dystansu i na międzyczasach mijali go kolejni Norwegowie.

Krueger pokonał drugiego Hansa Christera Holunda o 22.3 sekundy. Trzeci dobiegł Sjur Roethe. Teraz biegaczy narciarskich czeka krótka przerwa, po której wystąpią w Tour de Ski, gdzie od 31 grudnia do 8 stycznia wystąpią aż siedmiokrotnie.