Kolejne zwycięstwo Marit Bjoergen, Justyna Kowalczyk piąta w Toblach

Marit Bjoergen odniosła czwarte zwycięstwo w tegorocznym Tour de Ski. Do półmetka wielkie szanse na podium miała Justyna Kowalczyk, jednak ostatecznie w biegu na 5 km w Toblach miała piąty czas.

Daniel Ludwiński
Środowa konkurencja, rozgrywana w technice klasycznej, to jedna ze specjalności Polki, która w przeszłości właśnie w Tour de Ski potrafiła cieszyć się z zajmowania w niej pierwszej pozycji. Tym razem wygranej nie było, ale do połowy dystansu Justyna Kowalczyk biegła znakomicie. Na pierwszym punkcie pomiaru czasu po 1,7 km Polka prowadziła, a pięćset metrów dalej była druga ze stratą ledwie pół sekundy do Marit Bjoergen. Niestety, w końcówce nasza zawodniczka wyraźnie osłabła i powtórzył się scenariusz, który w bieżącym sezonie można było zaobserwować już m.in. w Kuusamo - Kowalczyk zaczęła doskonale, ale na ostatnich kilometrach traciła dystans do rywalek.
Ostatecznie Polka ukończyła bieg w Toblach z piątym czasem, przegrywając ze zwycięską Bjoergen o przeszło siedemnaście sekund. W klasyfikacji generalnej Tour de Ski po trzech z siedmiu etapów Polka zajmuje także piątą pozycję. W środę punktów Pucharu Świata nie zdobyły inne nasze reprezentantki - Sylwia Jaśkowiec była trzydziesta pierwsza, a Kornelia Kubińska trzydziesta czwarta.

Już niemalże tradycyjne na podium stanęły wyłącznie Norweżki. Znakomita końcówka sprawiła, że Marit Bjoergen wygrała dość pewnie - z przewagą 10,8 sekundy nad Therese Johaug i 13,1 sekundy nad Heidi Weng. Blisko wdarcia się do najlepszej trójki była Szwedka Emma Wiken, jednak do podium zabrakło jej 0,7 sekundy.