Aleksander Bolszunow najlepszy w Falun. Kryształowa Kula dla Johannesa Hoesflota Klaebo

Zdjęcie okładkowe artykułu: East News / AP/Jacques Boissinot / Na zdjęciu: Johannes Hoesflot Klaebo
East News / AP/Jacques Boissinot / Na zdjęciu: Johannes Hoesflot Klaebo

Aleksander Bolszunow wygrał w Falun ostatni bieg Pucharu Świata 2017/2018, jak i cały mini cykl FIS World Cup Final. Reprezentanci Polski zajęli bardzo odległe miejsca. Kryształową Kulę zdobył Johannes Hoesflot Klaebo.

Niedzielny bieg rozegrano na dystansie 15 km stylem dowolnym na dochodzenie. Aleksander Bolszunow był liderem po już dwóch z trzech etapów w Falun i startował jako pierwszy. Jego zaliczka była na tyle duża, że lider nawet przez chwilę nie był zagrożony. Ostatecznie 21-letni Rosjanin finiszował z przewagą ponad 47 sekund nad kolejnym zawodnikiem.

Więcej emocji przyniosła walka o drugie miejsce. Po zażartej rywalizacji do ostatnich metrów Alex Harvey pokonał Dario Colognę.

Zawody nie udały się Johannesowi Hoesflotowi Klaebo. 21-letni Norweg miał jednak na tyle wyraźną przewagę w Pucharze Świata, że już wcześniej był pewny wywalczenia pierwszej w karierze Kryształowej Kuli.

W Falun wystartowało trzech Polaków. W gronie 79 zawodników Dominik Bury, Maciej Staręga i Jan Antolec zajęli odpowiednio 70., 72. i 73. miejsce.