Polak zapunktował w Tour de Ski

We wtorek, w szwajcarskim Lenzerheide rozpoczęła się 16. edycja Tour de Ski. W rywalizacji mężczyzn, na 24. miejscu zakończył Maciej Staręga i zdobył pucharowe punkty. Bliski zapunktowania był też Kamil Bury.

Michał Gałęzewski
zawodnicy startujący w biegach narciarskich AFP / JOHANNES EISELE / Na zdjęciu: zawodnicy startujący w biegach narciarskich
Ze względu na przeziębienia, na Tour de Ski nie mogły pojechać dwie najlepsze polskie biegaczki. Honoru broniły Weronika Kaleta i Karolina Kaleta. W stawce 86 zawodniczek uplasowały się one jednak w szóstej i w ósmej dziesiątce.

W półfinałach sprintów bardzo dobrze spisały się reprezentantki USA - Jessica Diggins i Julia Kern. Diggins najwięcej sił zostawiła na finał, który wygrała w czasie 3:00.12. Kolejne miejsca na podium zajęły Mathilde Myhrvold z Norwegii i Anamarija Lampic ze Słowenii. Kern przybiegła tuż za tą dwójką.

- Dominik Bury, Maciek Staręga i Patryk Bury mogą walczyć o trzydziestkę i powinni celować w taki wynik, bo daje to punkty do klasyfikacji Pucharu Świata - mówił w rozmowie z WP SportoweFakty Lukas Bauer. Rzeczywiście, dwaj Polacy spisali się dobrze.

Do czołowej trzydziestki awansował z 25. czasem Maciej Staręga. Blisko był też Kamil Bury, który ze stratą 1,1 sekundy do 30. miejsca zajął 36. pozycję. W swoim biegu ćwierćfinałowym, Staręga stracił niespełna sekundę do najlepszego Richarda Jouve'a, dało mu to jednak tylko piątą lokatę. Ostatecznie Staręga zajął 24. miejsce.

Triumfował Norweg Johannes Hoesflot Klaebo, przed dwoma Francuzami - Jouvem i Lucasem Chanavatem. Tour de Ski potrwa do 4 stycznia. Kolejne biegi - na 10 kilometrów kobiet i na 15 kilometrów mężczyzn odbędą się w środę.