Efekt Szeremety. Minister sportu obiecuje większe pieniądze dla polskiego boksu

PAP /  PAP/Piotr Polak/Mustafa Ciftci/Anadolu via Getty Images / Na dużym zdjęciu Sławomir Nitras, na małym Julia Szeremeta
PAP / PAP/Piotr Polak/Mustafa Ciftci/Anadolu via Getty Images / Na dużym zdjęciu Sławomir Nitras, na małym Julia Szeremeta

Sukces Julii Szeremety na IO w Paryżu może mieć duży wpływ na rozwój pięściarstwa w naszym kraju. Sławomir Nitras w rozmowie z TVP Sport zapowiedział, że w najbliższym czasie Polski Związek Bokserski otrzyma większe finansowanie z budżetu państwa.

W tym artykule dowiesz się o:

Przez wiele lat polscy pięściarze hurtowo zdobywali medale na igrzyskach olimpijskich. W całej historii startów naszego kraju na imprezie czterolecia wywalczyli 43 krążki. W ostatnich dekadach boks olimpijski znalazł się jednak w kryzysie. Dość powiedzieć, że srebro Julii Szeremety z Paryża było dla Polski pierwszym medalem w tej dyscyplinie od 32 lat.

W piątek w Kielcach rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Branży Bokserskiej i Forum Polskiego Boksu. Ich zwieńczeniem był finał Turnieju im. Feliksa Stamma. Na wydarzeniu pojawił się minister sport Sławomir Nitras, który zapowiedział zwiększenie finansowania polskiego boksu olimpijskiego, co wiąże się m.in. ze srebrnym medalem Szeremety.

- Finansowanie przygotowań olimpijskich jest pochodną wyników na poprzednich igrzyskach. Oczywiście, to nie jest jedyny element składowych, ale jest najważniejszy. W związku z wynikiem Julii Szeremety to finansowanie dla związku automatycznie wzrośnie, bo wynik boksu na IO był po prostu dobry. Spadnie finansowanie tych dyscyplin, które w Tokio miały świetne wyniki, a w Paryżu poszło im trochę gorzej – wyjaśnił Nitras.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Szalony taniec mistrzyni olimpijskiej z Tokio! Fani są zachwyceni

- Nie podam teraz kwoty, ale zapewniam, że to będzie wyraźny wzrost. W boksie widać progres i nie chodzi tylko o to, że nasze zawodniczki tak świetnie zaprezentowały się na igrzyskach. Widać to po liczbie młodych zawodników i klubów, która stale rośnie. Naprawdę widzimy, że boks olimpijski się rozwija i wraca do okresu świetności - dodał minister sportu.

Nitras niedługo po zakończeniu zmagań w Paryżu opublikował dokładną listę finansowania dyscyplin rozgrywanych na letnich igrzyskach olimpijskich. Polski Związek Bokserski w latach 2022-2024 otrzymał z budżetu państwa 6 777 000 miliona złotych.

Wśród dyscyplin, w których Polacy zdobywali medale, była to druga najniższa kwota. Mniejsze środki w tym okresie spłynęły tylko na konto Polskiego Związku Alpinizmu. Było to 4 550 500 miliona złotych. Przypomnijmy, że złoto we wspinaczce sportowej na czas wywalczyła Aleksandra Mirosław, a brąz Aleksandra Kałucka.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty