KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Szpilka marzył o medalu olimpijskim. 8 lat temu Białorusin przekreślił jego plany

Zanim kariera zawodowa Artura Szpilki nabrała dużego tempa, pięściarz z Wieliczki dobrze radził sobie na ringach amatorskich. W 2008 roku 19-letni "Szpila" był o krok od awansu na igrzyska olimpijskie w Pekinie. Na jego drodze stanął Wiktar Zujew.
Waldemar Ossowski
Waldemar Ossowski

Deontay Wilder, Władimir Kliczko, Aleksander Powietkin czy Lennox Lewis - za tymi mistrzami świata w wadze ciężkiej stały medale olimpijskie. Podobną drogą swojej kariery chciał pójść Artur Szpilka, który marzył o podium igrzysk w Pekinie. 

W 2008 roku Szpilka sięgnął po amatorskie mistrzostwo Polski wagi ciężkiej w zawodach rozgrywanych w Dąbrowie Górniczej. W lutym stanął on jednak przed najważniejszym turniejem w karierze - kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich w Pekinie. W Polaku pokładano wówczas duże nadzieje.

Na turnieju we włoskiej Pescarze Szpilka radził sobie świetnie. Polak pokonał wówczas w ćwierćfinale turnieju mocnego Aleksandra Powiernowa, który trzy lata wcześniej został brązowym medalistą mistrzostw świata. Reprezentant Górnika Wieliczka był o krok o wyjazdu do stolicy Chin. W pojedynku półfinałowym na jego drodze stanął Wiktar Zujew, utytułowany Białorusin, mający na swoim koncie srebrny medal olimpijski z Aten. Zujew w czasie turnieju górował doświadczeniem nad Szpilką i był o aż 10 lat starszy od niego. Polak niestety przegrał w Pescarze 15:25, a tuż po tym niepowodzeniu zdecydował się przejść na zawodowy ring.

Ostatnim Polakiem, który zdobył medal na olimpiadzie był Wojciech Bartnik  w 1992 roku. Wcześniej ta sztuka udała się m.in. Andrzejowi Gołocie (1988) czy dwukrotnie Jerzemu Kulejowi.

Polub Sporty Walki na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (3)
 • Marek Nowacki Zgłoś komentarz
  W 1988 roku w Seulu brązowy medal także zdobył Janusz Zarenkiewicz
  • woj Mirmiła Zgłoś komentarz
   Red. Ossowski... a cóż to za dobór nazwisk i osiągnięć??? >>> [color=blue][i]"Wcześniej sztuka ta udała się m.in. Andrzejowi Gołocie (1988) czy dwukrotnie Jerzemu
   Czytaj całość
   Kulejowi".[/i][/color] >>> Bartnik i Gołota po jednym razie zdobyli [b]brązowy[/b] medal IO - Jerzy Kulej jako jedyny Polak był [b]2-krotnym mistrzem olimpijskim![/b]... Jeśli dla Redaktora kolor medalu olimp. nie ma znaczenia i ustawia w/w medalistów w jednym zdaniu bez odróżnienia to przypomnę, że wcześniej sztuka ta [b]3[/b]-krotnie udała się Zbigniewowi Pietrzykowskiemu (2x brąz, 1x srebro), sporo pięściarzy 2-krotnie zdobywało medale IO - - [color=blue]Bartnika i Gołotę można ustawić w jednym szeregu z licznym gronem polskich jednorazowych brązowych medalistów olimpijskich, a na pewno nie z Jerzym Kulejem.[/color]
   Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
   ×