Typowanie pogody? - Bukmacherzy dają taką opcję. Jak to działa i... po co?

Materiały prasowe / https://www.pexels.com/
Materiały prasowe / https://www.pexels.com/

Typowanie pogody to interesująca, choć niszowa część propozycji od bukmacherów. Może być ciekawa dla wszystkich, którzy lubią nietypowe oferty i traktują obstawianie jako formę dobrej rozrywki.

Typowanie pogody u bukmacherów. Na czym to polega?

Oferty bukmacherów w naturalny sposób kojarzą się z typami przyjmowanymi na zdarzenia sportowe. Można jednak znaleźć takie propozycje, które na pierwszy rzut oka mogą być zaskakujące. Do nich należą na przykład te polegające na obstawianiu zjawisk pogodowych.

Choć legalni w polce bukmacherzy niezbyt często udostępniają oferty z tym związane, dla gracza może być to ciekawa alternatywa w odniesieniu do klasycznego typowania. Traktować ją należy bardziej jako formę zabawy, niż sposób na budowanie swojej pozycji na rynku bukmacherskim.

Firmy bukmacherskie proponują oferty na typowanie pogody w zasadzie przez cały rok, choć nie zawsze są one dostępne. Obserwując ruchy buków, można stwierdzić, że znacznie częściej decydują się zaproponować graczom taką opcję w okresach wakacyjnych (kiedy zdarzeń sportowych jest znacznie mniej) lub w ramach specjalnych okazji, jak święta Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Każdy bowiem nieraz zastanawiał się, jaka będzie pogoda właśnie w wolne dni przypadające w ciągu roku. A że można dołożyć do tego trochę emocji związanych z typowaniem, przepis na nieco zabawy gotowy.

Typowanie pogody u bukmacherów. Na czym polega trudność?

Przewidywanie pogody wiąże się z dużą dozą niepewności. Kto nie wyszedł do pracy lub na spacer przekonany, że danego dnia nie będzie padał deszcz, a wrócił do domu przemoczony do suchej nitki? Albo rano nie zdecydował się na założenie ciepłej kurtki, by po południu siedzieć w restauracji w samej koszuli? No właśnie.

Problemem może być również fakt, że - w uproszczeniu - do skutecznego obstawiania wyników sportowych wystarczy podstawowa wiedza dotycząca np. konkretnej drużyny czy ligi. Inaczej jest z typowaniem zjawisk pogodowych. Tutaj wymagana jest znacznie bardziej specjalistyczna analiza. Trudno bowiem rozpatrywać zdarzenia meteorologiczne w oderwaniu od siebie. Przykładowo: wysokość temperatury ma wpływ na prędkość wiatru, ten z kolei na poziom wilgotności, a w konsekwencji i wysokość opadów… Od liczby zmiennych w pogodzie może rozboleć głowa, niekoniecznie z powodu niskiego ciśnienia.

Przy typowaniu pogody potrzeba więc nieco bardziej dokładnej wiedzy jak i po prostu szczęścia, bowiem zmiany w meteorologii mogą być znacznie trudniejsze do interpretacji niż w sporcie. Co nie znaczy, że nie odznaczają się pewną powtarzalnością. Ale o tym w dalszej części.
[b]

[/b]

Zobacz także: Jak działają kursy bukmacherskie? Przewodnik po budowaniu kuponów!

Przewidywanie pogody. Jak działają bukmacherzy?

Typowanie zjawisk pogodowych, patrząc z technicznego punktu widzenia, nie różni się w żaden sposób od grania w klasycznych opcjach sportowych. Z oferty bukmachera wystarczy wybrać rynek, umieścić swój typ na kuponie i określić stawkę do postawienia.

W przypadku przewidywania zjawisk pogodowych bukmacher stosuje więc identyczne zasady, jak przy klasycznych typach sportowych. Iloczyn kursów na dane wydarzenia mnożony jest przez stawkę określoną przez gracza. Jeśli kupon uznany jest za wygrany, bukmacher wypłaca wynikającą z kuponu kwotę, pomniejszoną o 12-procentowy podatek od stawki.

Typy na pogodę. Co można obstawić u bukmacherów?

Wyłączając oferty specjalne, bukmacherzy zasadniczo przyjmują typy na trzy główne zjawiska meteorologiczne: wysokość temperatury, prędkość siły wiatru oraz poziom opadów deszczu lub śniegu (w zależności od pory roku). Przy nich określone są konkretne dostępne typy oraz przypisane kursy.

Wszystko to typujący zna już z klasycznej oferty sportowej, więc sama procedura nie jest dla niego żadnym zaskoczeniem. Określa on więc, którą dziedzinę meteorologii chce obstawić na swoim kuponie, wybiera zdarzenie i określa stawkę, za którą chce zagrać.

Temperatura. Jakie typy mogą zaproponować bukmacherzy?

Rozważając obstawianie związane z wysokością temperatury, grający w pierwszym z oferowanych przykładowych typów ma za zadanie przewidzieć, czy w konkretnej dobie lub miesiącu uśredniona temperatura osiągnie w danym miejscu określoną wartość. Ma do wyboru dwie opcje wraz z kursami.

Przykład:

Jaka będzie uśredniona dobowa temperatura w Krakowie 14 maja?
14,0 stopni Celsjusza i poniżej - 1.45
14,1 stopni Celsjusza i powyżej - 1.44

Ciekawą opcją są wspomniane wyżej typy H2H, czyli dotyczące “rywalizacji” miast. Grający określa, w którym z polskich miast będzie wyższa (lub niższa!) wartość uśrednionej temperatury w danym okresie. Wybiera spośród dostępnych opcji, przedstawionych przez bukmachera.

Przykłady:

W którym z poniższych miast w czerwcu będzie wyższa uśredniona dobowa temperatura?
Warszawa - 1.34
Kraków - 1.45

W którym z poniższych miast w czerwcu będzie niższa uśredniona dobowa temperatura?
Szczecin 1.87
Gdańsk - 1.92

Opady. Jakie typy mogą zaproponować bukmacherzy?

W przypadku ofert typów związanych z opadami deszczu lub śniegu bukmacherzy mogą udostępnić podobny system, jak w przypadku obstawiania temperatury. Polega on na określeniu poziomu uśrednionych opadów w danej dobie/ miesiącu i określonym miejscu poniżej lub powyżej konkretnej wartości.

Przykład:

Jaki będzie uśredniony dobowy opad w Toruniu w styczniu 2024 roku?
12 mm i poniżej - 1.23
12,1 mm i powyżej - 1.34

Częściej zdarzają się jednak oferty, które pozwalają graczowi na wytypowanie przez ile dni w miesiącu w konkretnym miejscu będzie padał deszcz lub śnieg. Typujący obstawia również na zasadzie poniżej/ powyżej.

Przykład:

W październiku w Białymstoku liczba dni, w których będzie padał deszcz wyniesie:
13 dni i poniżej - 2.49
14 dni i powyżej - 1.79

Podobnie jak w przypadku obstawiania temperatury, bukmacherzy mogą zaproponować tzw. “pojedynek” miast w systemie H2H. Dotyczy on np. określenia, w którym z miast będą wyższe (lub niższe!) uśrednione dobowe opady.

Przykłady:

W którym z poniższych miast w listopadzie będzie wyższy uśredniony dobowy poziom opadów?
Wrocław - 1.76
Rzeszów - 1.77

W którym z poniższych miast w listopadzie będzie niższy uśredniony dobowy poziom opadów?
Gdynia - 1.87
Poznań - 1.99

[b]Gdzie najczęściej można obstawiać pogodę?

[/b]

Wiatr. Jakie typy mogą zaproponować bukmacherzy?

Oferty proponowane przez bukmacherów dotyczące siły wiatru są bardzo podobne do tych, które występują w przypadku typowania temperatury i opadów. W przykładowej ofercie, grający może określić więc czy w danym miesiącu/ dobie uśredniona prędkość wiatru w konkretnym miejscu osiągnie wartość powyżej lub poniżej pewnego progu.

Przykład:

Czy 17 lipca w Krakowie uśredniona dobowa prędkość wiatru będzie miała wartość:
12 km/h i poniżej - 1.33
12,1 km/h i powyżej - 1.45

I znów bukmacherzy mogą zaproponować “rywalizację” miast. Podobnie jak w przypadku wysokości temperatury i poziomu opadów, gracz musi określić w którym z miejsc wystąpi wyższa (lub niższa!) uśredniona dobowa prędkość wiatru.

Przykłady:

W którym mieście w grudniu wystąpi wyższa uśredniona dobowa prędkość wiatru?
Zakopane - 1.22
Lublin - 2.35

W którym mieście w grudniu wystąpi niższa uśredniona dobowa prędkość wiatru?
Sopot - 1.47
Przemyśl - 1.76

Przykładowy meteorogram dla Warszawy (https://m.meteo.pl/warszawa/60)
Przykładowy meteorogram dla Warszawy (https://m.meteo.pl/warszawa/60)

Obstawianie pogody. Z jakich danych korzystają bukmacherzy?

Choć do tej pory nie widać było znaczących różnic w typowaniu sportu i pogody, jest jednak coś, co mocno je dzieli. W przypadku wydarzeń sportowych ich wynik nie podlega ocenie lub niezależnym pomiarom, odmiennie jest przy ocenie pogody.

Przykładowo: wygrana Igi Świątek w meczu tenisowym zawsze jest zwycięstwem, niezależnie od tego, z jakich źródeł pochodzą informacje. Podobnie, liczba strzelonych bramek przez Lecha Poznań w spotkaniu z Legią Warszawa nie zmienia się w zależności od portalu internetowego, w którym można sprawdzić ostateczne rozstrzygnięcie.

Przy danych pogodowych sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Pomiary, stosowane przez różne ośrodki meteorologiczne mogą się bowiem nieznacznie różnić. Wynika to choćby z umiejscowienia stacji badawczych konkretnych instytucji. Przykładowo w Gdańsku temperatura może być nieco inna w poszczególnych punktach miasta. A to wpływa na końcowy wynik, który ma być podstawą określenia, czy typ gracza na danym kuponie może być uznany jako wygrany, czy przegrany.

Aby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień, bukmacher zawsze określa źródło danych, z których korzysta przy rozstrzyganiu typów. Są one ogólnodostępne, tak by grający mógł sprawdzać, czy jego typy mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Pozwala to uniknąć nieporozumień w pomiarach u poszczególnych dostawców takich danych. Przy rozstrzyganiu czy typ uznany powinien być wygrany, czy przegrany, nie ma bowiem miejsca na interpretację. Podobnie jak przy wydarzeniach sportowych, ich wynik powinien być jednoznaczny i obiektywny.

Typowanie pogody. Na co trzeba zwrócić uwagę przy obstawianiu?

Co najważniejsze, użytkownik ustawiając na swoim kuponie typy związane z przewidywaniem pogody - podobnie jak w przypadku zdarzeń sportowych - zgadza się na warunki, które określa bukmacher. Dlatego warto się z nimi dokładnie zapoznać, by uniknąć nieporozumień i ewentualnych problemów z wypłaceniem wygranej lub interpretacją dlaczego dany typ został uznany przez bukmachera za przegrany. Należy więc sprawdzić z jakich danych korzysta bukmacher i jak rozstrzyga ewentualne spory.

Bardzo ważne jest również potraktowanie typów związanych z obstawianiem zjawisk meteorologicznych jako formy rozrywki, a nie sposobu na znaczne wygrane, czy budowanie swojej pozycji jako gracza. Nadmierna wiara we własne możliwości i zdolność przewidywania zdarzeń, zawsze może być niebezpieczna. Podejmując decyzję o grze, zawsze należy częściej korzystać z wiarygodnych źródeł informacji, jakimi są raporty pogodowe lub rzetelne prognozy. Mniejszym zaufaniem trzeba tu darzyć przeczucia lub słynne “łupanie w kościach na deszcz”.

Tak jak w przypadku rozgrywek sportowych, również i tutaj każda decyzja o zainwestowaniu środków, musi być poparta nie tylko analizą zdarzeń z przeszłości (tych związanych z pogodną oraz historią swoich gier u bukmacherów), ale i racjonalną oceną swoich możliwości finansowych. Pogoda lubi być kapryśna, warto więc rozsądnie podchodzić do kwestii typowania zjawisk meteorologicznych.

Obstawianie pogody. Wiarygodne źródła informacji

Każda gra u bukmachera wiąże się z angażowaniem środków finansowych, dlatego ważne jest, by robić to rozsądnie. W przypadku typowania zjawisk meteorologicznych, podobnie jak w każdym innym przypadku trzeba opierać się na wiarygodnych źródłach informacji.

W internecie bezpłatnie i na szeroką skalę dostępne są opracowania dotyczące prognoz pogody na krótszy lub dłuższy okres. Można śmiało stwierdzić, że w każdym przypadku bezpieczniejsze wydaje się obstawianie wydarzeń z niedalekiej przyszłości. Gracz może bowiem ocenić bieżące szanse i ryzyka związane z typem. Z drugiej strony niekiedy długoterminowy zakład pozwala na sięgnięcie po wygraną nawet jeśli początkowy jego przebieg nie idzie po myśli grającego. Tu typujący musi sam obrać odpowiednią taktykę, realnie oceniając swoją wiedzę i możliwe do zainwestowania środki.

Choć statystyka bywa przewrotną dziedziną, generalnie obserwować można pewne zależności. Warto zapoznać się z raportami na temat np. wysokości temperatury lub wartości opadów w danym miejscu w poprzednich latach. Mocno pomaga to w określeniu prawdopodobieństwa wygranej. Korzystać należy jednak tylko ze źródeł, które prezentują solidne dane, pozwalające zminimalizować ryzyko przegranej.

Typowanie pogody. Wróżenie z fusów czy konkretna wiedza?

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że obstawianie zjawisk pogodowych wiąże się z dużą dozą niepewności i nieprzewidywalności. I choć tak rzeczywiście może być, dostępne obecnie opracowania meteorologiczne i stan wiedzy na ten temat pozwalają coraz bardziej precyzyjnie przewidywać pogodę niemal w każdym miejscu na Ziemi. Do tego, by skutecznie móc ocenić szansę na sprawdzenie się prognoz potrzebna jest jednak specjalistyczna wiedza lub… szczęście.

Można stwierdzić, że ta sama zasada obowiązuje przy typach związanych z wydarzeniami sportowymi, jednak warto zwrócić uwagę na dość prostą kwestię. Zjawiska meteorologiczne odznaczają się pewną powtarzalnością i konsekwencją. Przykładowo, można spodziewać się, że przy określonych warunkach, niemal na pewno np. będzie wiał wiatr.

Przy wydarzeniach na arenach sportowych wbrew pozorom może być więcej losowości: wszak nie ma pewności, że w dwóch identycznych sytuacjach piłkarz strzeli bramkę lub siatkarz zdobędzie punkt. W przypadku zjawisk pogodowych prawdopodobieństwo wystąpienia np. deszczu przy zachowaniu takich samych warunków, jest znacznie wyższe.

Obstawianie pogody i tzw. efekt motyla

Konsekwencja pewnych zdarzeń w przypadku pogody, w żadnym wypadku nie oznacza, że obstawianie jej u bukmacherów nie wiąże się z ryzykiem. Grający zawsze musi pamiętać, że żaden typ nie jest pewny, a o ostatecznym rozstrzygnięciu decydują nieraz niuanse. W przypadku sportu będzie to szczęście, dyspozycja dnia czy wszelkie czynniki zewnętrzne. W odniesieniu do pogody należy pamiętać, że jej obraz zależy często od minimalnej zmiany warunków nawet w innym miejscu na naszej planecie. Te mogą nieraz kompletnie odmienić zjawiska meteorologiczne.

Ważnym pojęciem w przypadku meteorologii jest tzw. efekt motyla. Na czym polega? Według anegdoty przywoływanej w tym kontekście trzepot skrzydeł motyla, np. w Ohio, może po trzech dniach spowodować w Teksasie burzę piaskową. Ten efektowny obrazek pokazuje, że prawidłowe dokładne prognozowanie pogody na więcej niż kilka kolejnych dni jest tak naprawdę niemożliwe ze względu na nieznajomość chwilowych warunków, które mogą wpłynąć na znaczny błąd w długookresowych obliczeniach. I grający zawsze musi o tym pamiętać.

Komentarze (0)