W przedwyborczych obietnicach wszystkie partie z wyjątkiem Prawa i Sprawiedliwości zapowiadały, że w przypadku dojścia do władzy, natychmiast rozpoczną działania mające na celu zmianę zarządu i profilu mocno upolitycznionych obecnie mediów publicznych.
We wtorek 19 grudnia sejm przyjął uchwałę, w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Już przed południem w środę w siedzibie TVP pojawił się mecenas Piotr Zemła, który oświadczył, że zgodnie z decyzją ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bartłomieja Sienkiewicza, został mianowany nowym przewodniczącym Rady Nadzorczej TVP. Obecnie przebywa w gabinecie prezesa TVP, czekając na kolejne decyzje.
Po godzinie 11.00 został wyłączony sygnał TVP Info, zaprzestała działania także strona internetowa nadawcy. Widzowie nie zobaczyli planowanego na południe wydania “Wiadomości”, a jest duża szansa, że nie zostanie wyemitowany również główny serwis o godzinie 19:30.
Jeden z bukmacherów przyjmuje zakłady, na to czy “Wiadomości” znajdą się na antenie. Aktualny kurs wskazuje, że jednak do tego dojdzie (1.70). Przeciwny typ, czyli że serwis nie zostanie wyemitowany, wiąże się z mnożnikiem 2.01.
Sytuacja w TVP jest mocno rozwojowa, a siedzibie nadawcy znajduje się kilkudziesięciu posłów Prawa i Sprawiedliwości z Jarosławem Kaczyńskim na czele. Ich obecność w gmachu motywowana jest przez nich koniecznością “ratowania niezależnych polskich mediów”. PiS zapowiada też na środowy wieczór manifestację obywatelską w obronie TVP.
Sprawdź także:
Komentarz Rafała Patyry w sprawie Telewizji Polskiej.