Olga Niedziałek ze srebrnym medalem. Historyczny wynik reprezentantki Polski

Olga Niedziałek wywalczyła srebrny medal lekkoatletycznych mistrzostw Europy do lat 23 w chodzie na 20 kilometrów. To pierwszy medal reprezentacji Polski w historii tej imprezy.

Piotr Szarwark
Chód sportowy Newspix / Tomasz Markowski / Chód sportowy
Ostatni dzień lekkoatletycznych mistrzostw Europy do lat 23 rozpoczął się świetnie dla reprezentacji Polski. Olga Niedziałek doskonale spisała się w chodzie na 20 kilometrów i jako druga przekroczyła linię mety. Polka do samego końca musiała jednak drżeć o medal, bo na pięć kilometrów przed końcem miała już dwa ostrzeżenia.

Niedziałek bardzo spokojnie rozpoczęła niedzielne zmagania i długo plasowała się w okolicach siódmego miejsca. Na półmetku nieco przyspieszyła, wyprzedziła dwie rywalki i po 10 kilometrach zajmowała czwartą pozycję. Chwilę później reprezentantka Polski przesunęła się na drugą lokatę, której nie oddała już do końca.

20 kilometrów pokonała w czasie 1:35:54, tracąc 67 sekund do zwyciężczyni, Ayse Tekdal z Turcji (czas 1:34:47). Na trzecim miejscu uplasowała się z kolei Yana Smerdova, startująca pod neutralną flagą. Do Niedziałek straciła tylko cztery sekundy.

To siódmy medal reprezentacji Polski na mistrzostwach Europy w Gavle, w tym trzeci srebrny.