Rywalizacja jest kluczowa. Dla sportowców i e-sportowców jest tym samym

Materiały prasowe / Andrzej Iwanczuk/REPORTER / 27.02.2019 Pruszkow , 2019 UCI Track Cykling World Championships , Mistrzostwa Swiata UCI w Kolarstwie Torowym sprint mezczyzn n/z Krzysztof Maksel
Materiały prasowe / Andrzej Iwanczuk/REPORTER / 27.02.2019 Pruszkow , 2019 UCI Track Cykling World Championships , Mistrzostwa Swiata UCI w Kolarstwie Torowym sprint mezczyzn n/z Krzysztof Maksel

Choć rywalizacja e-sportowa toczy się w wirtualnym świecie, jesteśmy świadomi, że po drugiej stronie awatarów, samochodów są prawdziwi ludzie – mówi Krzysztof Maksel, kolarz torowy, olimpijczyk z Rio de Janeiro należący do Grupy Sportowej ORLEN.

W tym artykule dowiesz się o:

Materiał powstał we współpracy z firmą Orlen

Sportowcy, którzy nie mogli ścigać się na sportowych arenach w maju, zostali e-sportowcami. Ponad 40 członków ORLEN Team oraz Grupy Sportowej ORLEN wzięło udział w e-sportowej rywalizacji wraz ze swoimi fanami oraz profesjonalnymi graczami w dwóch grach – Assetto Corsa oraz Rocket League. Jednym z e-zawodników jest Krzysztof Maksel, kolarz torowy, olimpijczyk z Rio de Janeiro.

Jan Sikorski: Rozgrywki wirtualne to tylko zabawa czy jednak także adrenalina i rywalizacja?

Krzysztof Maksel*, kolarz torowy, olimpijczyk z Rio de Janeiro: Jedno i drugie. Przypuszczam, że każdy sportowiec odpowie, że jeśli bierze udział w jakiejkolwiek rywalizacji, angażuje się w nią na 100 procent. By dać z siebie wszystko i zająć jak najwyższe miejsce.

Czyli rozumiem, że nie trzeba było Pana długo namawiać na wzięcie udziału w akcji "ORLEN Stay&Play"?

Zgodziłem się z największą przyjemnością. To samo dotyczy udziału w ORLEN e-Tour de Pologne Amatorów. Fajnie jest razem z fanami i moimi kolegami z Grupy Sportowej ORLEN oraz ORLEN Team uprawiać wirtualnie sport.

Jak ważne jest to, że w e-rozrywce rywalizuje się z innymi żywi ludźmi, a nie w trybie "single player"?

To jest kluczowe. Choć cała akcja jest wirtualna, jesteśmy świadomi, że po drugiej stronie awatarów, samochodów – jak byśmy tego nie nazwali – są prawdziwi ludzie, którzy tak samo mocno muszą się zaangażować w to przedsięwzięcie. Myślę, że takiej "grze", specjalnie biorę w cudzysłów, bliżej jest rywalizacji sportowej niż jakiejkolwiek innej.

Z porażką pogodzić się jest tak samo trudno jak w prawdziwym sporcie?

To jest niemierzalne. Są zawodnicy, którzy radzą sobie z tym lepiej, inni gorzej. W moim przypadku jest o tyle łatwiej, że dyscypliny, które uprawiam w ramach akcji ORLEN Stay&Play, nie są tymi, którymi reprezentuję nasz kraj na przykład w igrzyskach olimpijskich. Dlatego ewentualna porażka jest mniej dotkliwa. Inna sprawa, że sukces też jest niemierzalny. Dopiero co zająłem 21. miejsce w ORLEN e-Tour de Pologne Amatorów i lokata ta smakowała mi jak zwycięstwo. To są obszary, w których rzadko mamy okazję się sprawdzić, ale jeśli już bierzemy w tym udział i rezultat jest stosunkowo dobry, to człowiek może poczuć się, jakby odniósł sukces w tych swoich dyscyplinach.

E-rozrywka to nie jest dla pana nowość?

Miałem to szczęście, że kiedy dorastałem, był dostęp do komputerów i sprzętu, na którym można było "grać w gry". Z czasem, jak u wielu rówieśników, pasja się rozwinęła.

Akurat w Simracing gram od dawna, oglądam wyścigi i jeśli mam możliwość, biorę udział w ligach, choć dużo niższych niż teraz w ramach ORLEN Stay&Play. Generalnie temat nie jest mi obcy, a sam siebie określiłbym jako sprawnego amatora.

W marcu i kwietniu, kiedy wszyscy byliśmy zamknięci w domach, wielu sportowców przyznawało, że wbrew pozorom nie mieli dużo czasu wolnego. Ćwicząc w domu, musieli go wykorzystać do maksimum.

Po tym, jak igrzyska zostały przesunięte o rok, wielu osobom mogło wydawać się, że sportowcy zyskali dużo czasu i mogą trochę zejść z obciążeń. Ale nasz świat tak nie postąpił. Żaden z nas, profesjonalnych sportowców, nie mógł odpuścić.

Już wiadomo, kiedy znów będziecie rywalizować na prawdziwym torze kolarskim?

Tak naprawdę nie wiemy, kiedy czeka nas pierwszy start. Po igrzyskach, wcześniej planowanych na sierpień tego roku, kalendarz kolarstwa torowego miał zostać przekonwertowany na sezony letnie – wcześniej nasz sezon zasadniczy trwał od października do marca, kwietnia. I tak w przyszłym roku mistrzostwa świata planowane były na lato. A że igrzyska też odbędą się latem, więc dwie nasze największe imprezy prawie nachodzą na siebie. Dlatego do końca nie wiemy, jak to będzie wyglądało. Być może lukę wypełnią mistrzostwa Europy, które powinny odbyć się w listopadzie. Ale czy dojdą do skutku i gdzie – w tej chwili to też jest wielka niewiadoma.

Na razie zostają wam treningi na torze w Pruszkowie?

Ale ten tor w kontekście tego, co robiliśmy dotychczas, czyli domowo-partyzanckich warunków treningu, daje nam niezwykły komfort.

Ale zajęcia też odbywają się reżimie sanitarnym. Czego nie możecie robić, a było to dozwolone wcześniej?

Drastycznych różnic nie ma. Na przykład cała siłownia została przeniesiona na płytę toru, żeby zachować dystans między stanowiskami do ćwiczeń. Albo boksy, w których siedzą zawodnicy w trakcie treningu, są oddzielone. Wcześniej przebywaliśmy w jednym, kontaktowaliśmy się i rozmawialiśmy. Teraz każdy ma swój kąt, w którym trzyma rzeczy i z którego wyjeżdża na ćwiczenia. Sama rutyna treningowa wiele się nie zmieniła, choć uwaga bardziej skierowana jest na zachowanie zasad bezpieczeństwa.

* Krzysztof Maksel. Rocznik 1991. Kolarz torowy, wicemistrz Europy w sprincie drużynowo (2012, 2015), olimpijczyk z Rio (2016). Zdobywca Pucharu Świata Pucharu Świata (2013/2014 i 2016/2017) w konkurencji 1000 m.
[b]Materiał powstał we współpracy z firmą Orlen

[/b]

Komentarze (0)
Zgłoś nielegalne treści

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (872 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.