KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Słownik kibica – poznaj terminologię z Counter-Strike: Global Offensive

CS:GO, jak każda dyscyplina sportowa, ma swój specyficzny język pełen slangowych zwrotów. Przygotowaliśmy wyczerpujący słownik z myślą o wszystkich przyszłych fanach tej świetnej gry.
Sławomir Serafin
Sławomir Serafin
kadr z gry Counter-Strike Facebook / Na zdjęciu: kadr z gry Counter-Strike

W każdej dyscyplinie sportowej natkniemy się na specyficzne dla niej, specjalistyczne określenia, które mogą być niezrozumiałe dla statystycznego odbiorcy. Wiążą się one zwykle z konkretnymi zasadami gry, ale nie tylko.

Również w Counter-Strike: Global Offensive można natknąć się na slang używany przez graczy oraz komentatorów. Poniżej prezentujemy oraz wyjaśniamy w kolejności alfabetycznej najważniejsze terminy, z którymi można spotkać się w czasie oglądania rozgrywek.

Ace – As, czyli „all clan elimination”. Rzadko spotykana sytuacja w której pojedynczy gracz wyeliminuje wszystkich pięciu przeciwników w rundzie.

Awupa – AWP, najlepszy w grze karabin snajperski.

Bait – przynęta, czyli celowe użycie jednego z członków drużyny do wywabienia przeciwnika na niekorzystną, nieosłoniętą pozycję.

Boost – podsadzanie, czyli sytuacja w której jeden z graczy wskakuje drugiemu na głowę, by móc wejść w normalnie niedostępne miejsce.

Bomba – zwana też C4 albo paką. Ładunek wybuchowy niesiony przez jednego z członków drużyny terrorystów z zamiarem podłożenia go w jednej z wyznaczonych stref.

Bombsite A/B – jedna z dwóch wyznaczonych na danej mapie stref, w której drużyna terrorystów może podłożyć bombę. Często spotyka się używanie samych skrótów literowych A i B do określenia konkretnego bombsajtu.

Camper – gracz który „kampi”, czyli utrzymuje stałą pozycję czekając, aż przeciwnik sam wejdzie mu w celownik. Termin pejoratywny.

Carry, carrować – „niesienie” drużyny do zwycięstwa. Kluczowy gracz, który sam eliminuje najwięcej przeciwników lub też najczęściej podkłada/rozbraja bomby.

Clutch – sytuacja pod koniec rundy, gdy jedyny ocalały członek drużyny pozostaje przeciw dwóm lub więcej przeciwnikom.

Def – defuse, czyli zestaw do rozbrajania bomby na wyposażeniu jednego z antyterrorystów. Termin używany także jako określenie samej czynności rozbrajania.

Eko – runda ekonomiczna, czyli taka, w której gracze z danej drużyny wstrzymują się od zakupów sprzętu i broni w celu oszczędzenia pieniędzy na następne rundy.

Flash – granat błyskowo-hukowy, który oślepia i dezorientuje trafionych graczy.

Force – wymuszone zakupy, czyli runda, w której sytuacja w meczu zmusza graczy do nabycia broni, choć nie mają wystarczająco wiele pieniędzy, by kupić resztę ważnego ekwipunku.

Frag – eliminacja przeciwnika lub też wyeliminowany przeciwnik.

Full – runda, w której członkowie drużyny mają wystarczająco wiele pieniędzy, żeby nabyć pełne wyposażenie i najlepszą broń.

KDR – Kill-to-Death-Ratio, czyli stosunek wykonanych eliminacji wrogów do liczby własnych zgonów. Wysoki KDR oznacza zwykle gracza posiadającego bardzo wysokie umiejętności.

Kosa – nóż gracza lub też eliminacja przeciwnika za pomocą noża.

MVP – Most Valuable Player, czyli najlepszy gracz drużyny w danej rundzie lub też w całym meczu.

Pistoletówka – pierwsza runda na danej mapie lub po zmianie stron, w której gracze nie mają jeszcze pieniędzy na zakup lepszej broni i grają z samymi pistoletami.
Plant, plantować – podkładać bombę.

Resp, respawn – strefa odrodzenia dla danej drużyny, w której dokonuje się zakupów lub wymiany broni i z której rozpoczyna się rozgrywkę w każdej rundzie.
Rotacja – taktyczna zmiana pozycji graczy w trakcie rozgrywki. Oznacza przejście z ataku/obrony jednego z bombsajtów na drugi.

Rush – bardzo szybki atak i wejście na jeden z bombsajtów od razu na początku rundy.

Scout – drugi najczęściej używany karabin snajperski.

Smoke – granat dymny, który czasowo ogranicza widoczność członkom obu drużyn.
Throw – „rzucenie” meczu, czyli przegranie go mimo posiadanej wcześniej dużej przewagi w punktach.

Oprócz wymienionych wyżej terminów można spotkać się także z innymi, specyficznymi określeniami odnoszącymi się na przykład do topografii poszczególnych map czy wyjątkowych sytuacji w grze. Żeby jednak zrozumieć komentatorów i świadomie śledzić przebieg rozgrywki wystarczy przyswoić sobie powyższą terminologię.


Najprostszym sposobem na szybkie otrzaskanie się z resztą esportowego dialektu jest po prostu śledzenie rozgrywek. Bieżące rozgrywki Counter-Strike: Global Offensive w najlepszej PGE Dywizji Mistrzowskiej organizowanej przez Polską Ligę Esportową można śledzić na antenie Polsat Games oraz na twitch.tv/polsatgames.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×