W każdej dyscyplinie sportowej natkniemy się na specyficzne dla niej, specjalistyczne określenia, które mogą być niezrozumiałe dla statystycznego odbiorcy. Wiążą się one zwykle z konkretnymi zasadami gry, ale nie tylko.
Również w Counter-Strike: Global Offensive można natknąć się na slang używany przez graczy oraz komentatorów. Poniżej prezentujemy oraz wyjaśniamy w kolejności alfabetycznej najważniejsze terminy, z którymi można spotkać się w czasie oglądania rozgrywek.
Ace – As, czyli „all clan elimination”. Rzadko spotykana sytuacja w której pojedynczy gracz wyeliminuje wszystkich pięciu przeciwników w rundzie.
Awupa – AWP, najlepszy w grze karabin snajperski.
Bait – przynęta, czyli celowe użycie jednego z członków drużyny do wywabienia przeciwnika na niekorzystną, nieosłoniętą pozycję.
Boost – podsadzanie, czyli sytuacja w której jeden z graczy wskakuje drugiemu na głowę, by móc wejść w normalnie niedostępne miejsce.
Bomba – zwana też C4 albo paką. Ładunek wybuchowy niesiony przez jednego z członków drużyny terrorystów z zamiarem podłożenia go w jednej z wyznaczonych stref.
Bombsite A/B – jedna z dwóch wyznaczonych na danej mapie stref, w której drużyna terrorystów może podłożyć bombę. Często spotyka się używanie samych skrótów literowych A i B do określenia konkretnego bombsajtu.
Camper – gracz który „kampi”, czyli utrzymuje stałą pozycję czekając, aż przeciwnik sam wejdzie mu w celownik. Termin pejoratywny.
Carry, carrować – „niesienie” drużyny do zwycięstwa. Kluczowy gracz, który sam eliminuje najwięcej przeciwników lub też najczęściej podkłada/rozbraja bomby.
Clutch – sytuacja pod koniec rundy, gdy jedyny ocalały członek drużyny pozostaje przeciw dwóm lub więcej przeciwnikom.
Def – defuse, czyli zestaw do rozbrajania bomby na wyposażeniu jednego z antyterrorystów. Termin używany także jako określenie samej czynności rozbrajania.
Eko – runda ekonomiczna, czyli taka, w której gracze z danej drużyny wstrzymują się od zakupów sprzętu i broni w celu oszczędzenia pieniędzy na następne rundy.
Flash – granat błyskowo-hukowy, który oślepia i dezorientuje trafionych graczy.
Force – wymuszone zakupy, czyli runda, w której sytuacja w meczu zmusza graczy do nabycia broni, choć nie mają wystarczająco wiele pieniędzy, by kupić resztę ważnego ekwipunku.
Frag – eliminacja przeciwnika lub też wyeliminowany przeciwnik.
Full – runda, w której członkowie drużyny mają wystarczająco wiele pieniędzy, żeby nabyć pełne wyposażenie i najlepszą broń.
KDR – Kill-to-Death-Ratio, czyli stosunek wykonanych eliminacji wrogów do liczby własnych zgonów. Wysoki KDR oznacza zwykle gracza posiadającego bardzo wysokie umiejętności.
Kosa – nóż gracza lub też eliminacja przeciwnika za pomocą noża.
MVP – Most Valuable Player, czyli najlepszy gracz drużyny w danej rundzie lub też w całym meczu.
Pistoletówka – pierwsza runda na danej mapie lub po zmianie stron, w której gracze nie mają jeszcze pieniędzy na zakup lepszej broni i grają z samymi pistoletami.
Plant, plantować – podkładać bombę.
Resp, respawn – strefa odrodzenia dla danej drużyny, w której dokonuje się zakupów lub wymiany broni i z której rozpoczyna się rozgrywkę w każdej rundzie.
Rotacja – taktyczna zmiana pozycji graczy w trakcie rozgrywki. Oznacza przejście z ataku/obrony jednego z bombsajtów na drugi.
Rush – bardzo szybki atak i wejście na jeden z bombsajtów od razu na początku rundy.
Scout – drugi najczęściej używany karabin snajperski.
Smoke – granat dymny, który czasowo ogranicza widoczność członkom obu drużyn.
Throw – „rzucenie” meczu, czyli przegranie go mimo posiadanej wcześniej dużej przewagi w punktach.
Oprócz wymienionych wyżej terminów można spotkać się także z innymi, specyficznymi określeniami odnoszącymi się na przykład do topografii poszczególnych map czy wyjątkowych sytuacji w grze. Żeby jednak zrozumieć komentatorów i świadomie śledzić przebieg rozgrywki wystarczy przyswoić sobie powyższą terminologię.
Najprostszym sposobem na szybkie otrzaskanie się z resztą esportowego dialektu jest po prostu śledzenie rozgrywek. Bieżące rozgrywki Counter-Strike: Global Offensive w najlepszej PGE Dywizji Mistrzowskiej organizowanej przez Polską Ligę Esportową można śledzić na antenie Polsat Games oraz na twitch.tv/polsatgames.