KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Co oglądać – przewodnik po treściach wideo dla graczy Counter-Strike'a

Żeby być na bieżąco, żeby się uczyć, żeby podpatrywać najlepszych, trzeba po prostu patrzeć i słuchać. Problem tylko w tym, gdzie to robić. Podpowiadamy miejsca, w których można poszerzać i aktualizować swoją esportową wiedzę o CS:GO.

Sławomir Serafin
Sławomir Serafin
Finały PGE Dywizji Mistrzowskiej Polska Liga Esportowa / Finały PGE Dywizji Mistrzowskiej

Treści wideo dotyczących CS:GO szukamy głównie z dwóch powodów. Bez różnicy, czy jesteśmy graczem początkującym, który dopiero marzy o esportowej karierze, czy też już doświadczonym. Z jednej strony chcemy być na bieżąco z tym, co dzieje się na scenie. Interesują nas newsy ligowe i turniejowe, informacje na temat nowych aktualizacji i ogólnie wieści oraz komentarze na temat aktualnych wydarzeń w społeczności graczy.

Drugi powód, ważniejszy, to nauka i samodoskonalenie. Można uczyć się grać coraz lepiej we własnym zakresie, zdobywając doświadczenie z gry na grę. Nie jest to jednak optymalne podejście. Dostępna jest przecież wiedza wielu innych graczy, z której też można korzystać. Własne doświadczenie najlepiej uzupełniać tym zdobytym już przez innych. Często gracze dzielą się nim dobrowolnie w różnego rodzaju poradnikach, przewodnikach i zbiorach podpowiedzi oraz tricków. Można również, a nawet trzeba, po prostu podglądać grę najlepszych. Do tego najbardziej odpowiednie będą transmisje i powtórki z rozgrywek esportowych. Zwłaszcza jeśli opatrzone są profesjonalnym komentarzem.

Aktualności


Przechodząc zatem do rzeczy, gdzie szukać newsów ze świata Counter-Strike: Global Offensive? Jeśli chodzi o polską społeczność, dobrze będzie zacząć od Piotra „Izaka” Skowyrskiego, który od dawna zajmuje się tematyką esportową i jej popularyzacją. Jego kanał to dobry początek do zgłębiania sceny CS:GO. Można tam też podglądać samego grającego Izaka. Bardzo interesującym materiałem jest seria Zostać Pro, dotycząca początków znanej drużyny Izako Boars, założonej przez Skowyrskiego właśnie.

Sporo aktualności i wiadomości związanych z polską sceną CS:GO można znaleźć na kanale Rito Esport. Praktycznie codziennie pojawiają się tam materiały zawierające wieści i komentarze z esportowej sceny. Jeśli chcemy wiedzieć, co słychać u najlepszych polskich drużyn i najbardziej znanych zawodników, to powinniśmy zajrzeć właśnie tam.

Jeśli chodzi o scenę międzynarodową, to do jej śledzenia z pewnością przyda się skupiony na CS:GO kanał Dexerto. Nieco mniej jest na nim bieżących informacji, choć oczywiście też ich nie brakuje. Twórcy kanału skupiają się na historiach poszczególnych zawodników, na analizach statystycznych i najgłośniejszych, często kontrowersyjnych sytuacjach ze sceny. Można tam znaleźć również trochę materiałów czysto rozrywkowych. Drugim kanałem, którym warto się zainteresować, jest theScore esports. Zajmuje się on różnymi dyscyplinami, ale materiałów dotyczących CS:GO jest na nim naprawdę sporo. Oczywiście, w poszukiwaniu najnowszych newsów warto również zajrzeć na tematyczny podkanał Esports Talk.

Doskonalenie

Kanałów z poradnikami i przewodnikami dotyczącymi Counter-Strike: Global Offensive jest bardzo wiele. Członkowie społeczności tworzą je od dawna i wybór jest olbrzymi. Część tego typu materiałów przeznaczona jest dla graczy początkujących, ale jest również dużo takich, które pozwolą poszerzyć wiedzę o grze także tym bardziej zaawansowanym, a nawet zawodowcom. Wiele przydatnych informacji i podpowiedzi można na przykład znaleźć na anglojęzycznym kanale NadeKing. Warto na niego zajrzeć choćby z uwagi na rozbudowaną serię filmów uczących, gdzie, skąd i jak rzucać granaty dymne na każdej z map CS:GO. Drugi tego typu kanał, który jest zdecydowanie warty uwagi, to popularny TheWarOwl. Jest on pełen świetnych materiałów dotyczących najprzeróżniejszych aspektów rozgrywki, w tym także jak radzić sobie z cheaterami. Jeśli chodzi o poradniki po polsku, warto poszukać ich na wspomnianym już wyżej kanale Izaka.

Gdzie z kolei można oglądać najlepszych przy pracy? Jeśli chodzi o drużyny i graczy z najwyższej półki w kraju, to wybór jest prosty – transmisje i powtórki rozgrywek ligowych w Polskiej Lidze Esportowej. PGE Dywizja Mistrzowska, gdzie grają najbardziej znane polskie organizacje, transmitowana jest na Twitch i YouTube oraz w tradycyjnej telewizji Polsat Games. Rozgrywki z Lotto Dywizji Profesjonalnej, w której o awans do PGE Dywizji Mistrzowskiej rywalizują młode, ambitne zespoły, również można śledzić na kanałach PLE Twitch i YouTube. A najlepsi z najlepszych? Zawodników ze ścisłej światowej czołówki można obserwować na kanale Electronic Sports League organizującej najbardziej prestiżowe międzynarodowe turnieje Counter-Strike: Global Offensive. Tam można uczyć się od prawdziwych legend tej esportowej dyscypliny.

Na koniec tego zestawienia trzeba jeszcze wspomnieć o jednym rodzaju materiałów wideo, których oglądanie i analizowanie może się znacząco przyczynić do samodoskonalenia i rozwijania umiejętności gry w CS:GO. Chodzi oczywiście o powtórki własnych rozgrywek, śledzone pod kątem identyfikacji popełnionych przez siebie błędów. Oglądając na spokojnie taką powtórkę, można o wiele łatwiej wyłapać różne niedociągnięcia. A później wyeliminować je ze swojej gry.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×