KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Porady zawodowców – profesjonalni esportowcy zdradzają nam swoje sekrety

Od kogo uczyć się gry? Od najlepszych oczywiście. Chcesz zostać zawodowym graczem i uczestniczyć w rozgrywkach na wysokim poziomie? Przeczytaj pomocne podpowiedzi tych, którzy już tam dotarli.

Sławomir Serafin
Sławomir Serafin
Filip NEO Kubski Polska Liga Esportowa / Polska Liga Esportowa / Filip NEO Kubski

Co byś poradził komuś, kto chce zostać esportowcem? Jak grać i wygrywać turnieje i ligi? Te dwa pytania zadaliśmy zawodnikom Polskiej Ligi Esportowej grającym w PGE Dywizji Mistrzowskiej. Choć są to gracze "Counter-Strike: Global Offensive", to ich rady mają charakter uniwersalny i można je zastosować w zasadzie do każdej dyscypliny esportowej.

Jak zostać esportowcem?

O czym więc trzeba pamiętać, jeśli marzymy o karierze zawodowego gracza? Przede wszystkim o nastawieniu. Według Bartosza "Bnoxa" Niebisza z teamu Mad Dog’s PACT "kluczową kwestią jest posiadanie motywacji. Musisz wiedzieć, co chcesz osiągnąć i do tego dążyć. Nie poddawać się, jeżeli coś nie wyjdzie, tylko krok po kroku iść po swoje". Umiejętności są ważne, ale bez odpowiedniego podejścia i silnej psychiki daleko się nie zajdzie. Podobnie uważa Mikołaj "Miki" Szemraj z drużyny PGE Turów Zgorzelec. Według niego ważna jest "przede wszystkim konsekwencja, praca nad sobą i nauka".

Co oznacza praca nad sobą? To wytłumaczył nam Dawid "lunatic" Cieślak z Mad Dog’s PACT: "Najważniejsza rada to po prostu poświęcić na to tyle czasu, ile można i dać z siebie swoje sto procent. W głowie mieć cel, którym będzie stawanie się lepszym każdego dnia. Wtedy reszta sama przyjdzie. Nie zaniedbujcie przy tym codziennych obowiązków i szkoły!". Pełen wysiłek, pełne zaangażowanie i samodoskonalenie. Ale trzeba też znać swoje ograniczenia. Jak powiedział nam Szymon "Crityourface" Pluta z zespołu M1 Eden: "Jeśli chciałbyś zostać profesjonalnym graczem, wydaje mi się, że przede wszystkim musisz mierzyć siły na zamiary. Czy masz to, czego potrzeba? Spędzenie dużo czasu na graniu absolutnie nie gwarantuje ci tego, że będziesz dobry. Według mnie tak naprawdę, jeśli grindujesz, a nie progresujesz szybko i tkwisz na niższym levelu (przykładowo niżej niż 10 lvl faceit*) po ponad kilku tysiącach godzin gry w CS'a, to nie masz tu czego szukać". Nie każdemu jest niestety pisane zostać progamerem, nawet jeśli włoży w to wiele wysiłku i będzie miał odpowiednie nastawienie.
W drodze do zawodowstwa nie jesteśmy sami. Zwrócił nam na to uwagę Miki: "Młodzi gracze mają teraz dużo większą możliwość rozwoju dzięki wielu projektom. Jako jeden z nich wyróżniłbym projekt od Pashy, myślę, że wspiera teraz najbardziej młodych zawodników i stawia na ich rozwój. Pokazywanie się podczas takich wydarzeń jest bardzo istotne. Ludzie zaczynają cię kojarzyć, rozpoznawać, wiedzą, jakie masz możliwości i prędzej postawią na ciebie niż na osobę nierozpoznawalną". Konkretną radę, cenną zwłaszcza dla graczy "CS:GO", dał nam też Damian "Furlan" Kisłowski z x-kom AGO: "Przede wszystkim grać jak najwięcej, ponieważ z początku każda godzina spędzona w grze, czy to na serwerach FFA, DM, Matchmaking lub faceit, będzie dawała widoczny progres. Ja polecam rozgrzewać się na publicznych serwerach typu deathmatch lub na swoim serwerze na mapie aim_botz. Myślę, że w tej chwili najlepszą drogą do bycia zawodowcem jest granie faceitów, ponieważ stamtąd można trafić do najlepszej ligi graczy, Faceit Pro League".

Jak zostać mistrzem?

Granie w zawodowej drużynie esportowej to dla wielu spełnienie marzeń. Trzeba jednak pamiętać, że nie chodzi o samo granie, tylko o wygrywanie. O bycie najlepszym zawodnikiem, jakim jest się w stanie być. Jak to osiągnąć? Crityourface z M1 Eden uważa, że "musisz poświęcać bardzo dużo czasu i nawet relacji międzyludzkich, jeśli chcesz być najlepszy. Dodatkowo ważne jest utrzymywanie zdrowego balansu w życiu, fizycznego i psychicznego, bo dużo aspektów, o których ludzie nie myślą, wpływa mocno na grę i twoją dyspozycję. A gdy zaczyna się trening bądź mecz, to im bardziej będziesz oddany i skupiony wyłącznie na grze, tym lepiej". Według Bnoxa, praca nad sobą powinna łączyć się z pracą nad zgraniem drużynowym: "Na mistrzowskim poziomie liczy się ekipa. Trzeba pracować nad tym, aby tworzyć zgraną paczkę mającą ten sam cel. Oczywiście warto też działać indywidualnie pod kątem oglądania dem lub treningu strzeleckiego. To się zawsze przydaje".

Cenną radę przyszłym mistrzom dał również Lunatic: "Do gry na najwyższym poziomie potrzeba silnej psychiki. Nie można się załamywać po porażce, tylko każdą przegraną traktować jak naukę. Mocny mental połączony z ciężką pracą pozwoli osiągać upragnione cele". Podobnie uważa Miki, według którego liczą się "chłodna głowa, dobre czytanie gry, szybkie reagowanie na to, co dzieje się na mapie, stawanie się lepszym z dnia na dzień, pracowanie nad sobą. To tak naprawdę kilka z wielu składowych, które są potrzebne do gry na najwyższym poziomie. Gra na topie wymaga wielu wyrzeczeń, twardej psychiki, a przede wszystkim cierpliwości. Nie da się przecież od razu awansować z okręgówki do ekstraklasy, prawda?".

Podsumowując, ważna jest odporna psychika, silna motywacja, dużo cierpliwości oraz gotowość do poświęceń i pracy nad sobą, zarówno indywidualnej, jak i w ramach drużyny. Jak się okazuje, droga do zawodowstwa nie jest ani krótka, ani łatwa, niestety.

*Faceit - globalna platforma do rywalizacji w CS:GO, gdzie 10, najwyższy poziom jest wyznacznikiem umiejętności indywidualnych

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×