Anglia ustanowiła rekord Euro. Poprzedni przetrwał ponad pół wieku

Bramka Luke'a Shawa dała Anglikom bardzo szybkie prowadzenie w wielkim finale Euro 2020. Jego trafienie należy uznać za historyczne i rekordowe. To najszybciej zdobyta bramka w historii meczów finałowych o mistrzostwo Europy.

Marcin Jaz
Marcin Jaz
Luke Shaw (z prawej) cieszy się z gola PAP/EPA / Andy Rain / Na zdjęciu: Luke Shaw (z prawej) cieszy się z gola
Anglia zaczęła wielki finał Euro 2020 od naprawdę mocnego uderzenia. Już pierwsza okazja strzelecka przyniosła trafienie. Dośrodkowanie z prawej strony zamknął niepilnowany Luke Shaw, który uderzył z powietrza tuż przy słupku i dał Anglikom prowadzenie.

Bramka padła już w drugiej minucie spotkania. To najszybszy gol w historii finałów mistrzostw Europy. Poprzedni rekord należał do Jesusa Peredy, który zdobył bramkę już w 6. minucie finału w 1964 r. Wtedy Hiszpania wygrała z broniącym tytułu Związkiem Radzieckim 2:1. Rekord przetrwał zatem 57 lat.

To też pierwsza bramka Shawa na Euro 2020. W całym turnieju zanotował dotychczas trzy asysty.

W całej historii finałów mistrzostw Europy tylko pięć razy uczestnicy strzelali gole w pierwszych dziesięciu minutach.

Piłkarz Mecz Turniej Minuta zdobycia bramki
Luke Shaw Włochy - Anglia Euro 2020 2.
Jesus Pereda Hiszpania - ZSRR Puchar Europy Narodów 1964 6.
Galimzian Chusainow Hiszpania - ZSRR PEN 1964 8.
Jan Svehlik Czechosłowacja - RFN ME 1976 8.
Horst Hrubesch RFN - Belgia ME 1980 10.

Finał Euro 2020 Włochy - Anglia wciąż trwa. Transmisja w TVP 1, TVP Sport i na platformie WP Pilot. Relacja tekstowa na WP SportoweFakty.