Gareth Southgate wskazał winnego po finale Euro 2020!

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Facundo Arrizabalaga / Na zdjęciu: Gareth Southgate
PAP/EPA / Facundo Arrizabalaga / Na zdjęciu: Gareth Southgate

W finale Euro 2020 Włosi pokonali gospodarzy po serii rzutów karnych. Trzech ostatnich angielskich piłkarzy nie trafiło do bramki.

Finał Euro 2020 (turniej zorganizowany jako Euro 2021 ze względu na zeszłoroczną epidemię) dostarczył dużych emocji. Przez 90 minut i dogrywkę Włosi toczyli zażarty bój z Anglikami, aby w rzutach karnych pokonać gospodarzy. Donnarummy najpierw nie pokonał Rashford, który trafił w słupek. Uderzenia Sancho i Saki zatrzymał nowy bramkarz PSG. Po ostatniej interwencji Włosi triumfowali, wygrywając "jedenastki" 3-2.

Na Garetha Southgate'a, trenera Anglików, posypały się gromy za niewłaściwie wytypowanie wykonawców rzutów karnych. Rashford i Sancho weszli na boisko w końcówce dogrywki, Saka w drugiej połowie regulaminowego czasu gry.

- Biorę pełną odpowiedzialność - powiedział Southgate po meczu w wywiadzie telewizyjnym. - Zawsze jest ryzyko co do podejmowanych decyzji, ale ci byli najlepsi, a zmian musieliśmy dokonać odpowiednio późno, aby mieć na boisku tylu atakujących zawodników. Właśnie ci, których wytypowałem do karnych, na treningach trafiali najlepiej.

Trener Anglików dodał, żeby nie winić piłkarzy, którzy nie trafili do siatki. - To jest hazard, zagraliśmy najlepiej jak potrafimy - powiedział selekcjoner. - Jesteśmy bardzo rozczarowani. Graliśmy momentami dobrze, choć niewystarczająco utrzymywaliśmy się przy piłce. Nie chcę jednak się wzajemnie oskarżać. Wygrywamy i przegrywamy jako zespół, a praca z nimi była przyjemnością.