Nie będzie zastępstwa za GP Chin? Formuła 1 ma problem

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Pirelli Media / Na zdjęciu: tor Algarve w Portimao
Materiały prasowe / Pirelli Media / Na zdjęciu: tor Algarve w Portimao
zdjęcie autora artykułu

Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że GP Portugalii zajmie miejsce odwołanego GP Chin w kalendarzu F1 na sezon 2023. Jednak z padoku docierają nie najlepsze wieści. Szanse na organizację wyścigu na torze Portimao zmalały.

W tym artykule dowiesz się o:

W ostatni piątek Formuła 1 oficjalnie poinformowała o odwołaniu GP Chin. Decyzja nie była zaskoczeniem, bo plotki w tym temacie pojawiały się od tygodni. Władze w Pekinie podtrzymują politykę "zero COVID", która polega m.in. na surowych restrykcjach covidowych. Tym samym personel F1 musiałby się poddać kwarantannie przed i po wyścigu w Szanghaju, co nie wchodziło w grę.

W ubiegłym tygodniu z Portugalii dotarły wieści, że władze toru Portimao dogadały się z F1 ws. zastąpienia GP Chin. Jednak niemiecki "Auto Motor und Sport" twierdzi, że szanse na to są niewielkie i pierwsze komunikaty płynące z zachodu Europy były zbyt optymistyczne.

Największym problemem jest termin. GP Chin miało zostać rozegrane 16 kwietnia, w tym samym dniu na torze Portimao zaplanowano rundę długodystansowych mistrzostw świata WEC. Gdyby GP Portugalii miało dojść do skutku, należałoby je przesunąć o tydzień albo też dogadać się ws. przełożenia rundy WEC. Obie opcje są mało prawdopodobne ze względu na podpisane kontrakty sponsorskie i telewizyjne.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Katarczycy się wściekli, gdy ją zobaczyli. To miss mundialu?

Ważna jest też logistyka. Formuła 1 wcześniej (2 kwietnia) organizuje GP Australii, więc niemożliwym jest dostarczenie sprzętu na tor Portimao we wcześniejszym terminie (np. 9 kwietnia).

Z informacji "Auto Motor und Sport" wynika, że F1 myśli nad tym, by przełożyć GP Azerbejdżanu z 30 kwietnia na 16 kwietnia, co wówczas stworzyłoby przestrzeń w kalendarzu na GP Portugalii. Wyścig na torze Portimao odbyłby się po prostu pod koniec miesiąca.

Takie rozwiązanie byłoby korzystniejsze dla F1 i zespołów pod względem finansowym - sprzęt w drodze z Australii wylądowałby w Azerbejdżanie, a następnie trafił do Europy, czyli do swojego miejsca docelowego. W maju rozpoczyna się później europejska część sezonu. Tyle że na pomysł zmiany terminu zawodów niechętnie zapatrują się szefowie GP Azerbejdżanu.

Obecnie nie można wykluczyć początkowego scenariusza - F1 nie uda się znaleźć zastępstwa dla GP Chin i sezon 2023 ostatecznie będzie krótszy o jedną rundę. Oznaczałoby to, że rywalizacja o tytuł mistrza świata liczyłaby 23 wyścigi.

Czytaj także: Dziwne ruchy Ferrari. Ta decyzja może mieć fatalne skutki Williams wygrał z byłym sponsorem. Sąd orzekł ogromne odszkodowanie

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy Formuła 1 znajdzie zastępstwo dla GP Chin?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (0)