Ukraina doczeka się kierowcy w F1? Williams da szansę młodemu talentowi

Ołeksandr Bondariew uważany jest za ogromny talent, o czym świadczy zdobycie m.in. tytułu mistrza Europy w kartingu. Teraz przed Ukraińcem szansa na karierę w F1. Pod swoje skrzydła przyjął go Williams.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Ołeksandr Bondariew Materiały prasowe / Williams / Na zdjęciu: Ołeksandr Bondariew
Ołeksandr Bondariew ma zaledwie 14 lat, ale już udowodnił swój talent za kierownicą, wygrywając wiele tytułów w kartingowym świecie. Młody Ukrainiec ma na swoim koncie m.in. mistrzostwo Europy. Został tym samym pierwszym ukraińskim kierowcą z takim osiągnięciem. Jego świetna jazda zwróciła uwagę wielu osób w padoku Formuły 1, a walkę o "Saszę" wygrał ostatecznie Williams.

Brytyjski zespół poinformował, że Bondariew dołączył do jego akademii talentów i w najbliższych latach będzie szkolony pod kątem awansu do F1. Williams nie tylko sfinansuje starty Ukraińca w niższych seriach wyścigowych, ale też zorganizuje mu treningi w symulatorze F1 i pozwoli wziąć udział w odprawach z inżynierami. Dzięki temu Bondariew zyska cenną wiedzę techniczną.

Bondariew przygodę ze ściganiem zaczął w wieku 5 lat. Mając ledwie 7 lat został najmłodszym w historii mistrzem Ukrainy w kartingu, wygrywając serię Rotax Max Challenge. Od tego czasu jego talent konsekwentnie się rozwija.

ZOBACZ WIDEO: Andrzej Witkowski uderza w żużlowców. "Zarabiają za dużo, to są łatwe pieniądze"

- Jestem bardzo podekscytowany dołączeniem do akademii talentów Williamsa. To jeden z najbardziej kultowych zespołów wyścigowych w motorsporcie, w przeszłości mający w swoich szeregach najlepszych kierowców na świecie. To dla mnie zaszczyt, że sam staję się częścią historii Williamsa - powiedział Bondariew po podpisaniu kontraktu.

- Od 5. roku życia, gdy zaczynałem przygodę z kartingiem, marzyłem o F1. Oczywiście przede mną jeszcze długa droga, ale dla mnie to ogromny krok naprzód. Zawsze wiedziałem, że bycie częścią programu juniorskiego którejś z ekip F1 będzie dla mnie kluczowe. Dlatego zamierzam ciężko pracować, aby odwdzięczyć się za zaufanie i wiarę, jaką pokładają we mnie szefowie Williamsa - dodał 14-latek z Ukrainy.

W najbliższym czasie o rozwój Bondariewa dbać będzie włoski zespół Prema, słynący z promowania młodych kierowców w niższych seriach wyścigowych. Ukrainiec w barwach Premy przystąpi do zawodów WSK Euro Series, jak i do kartingowych mistrzostw świata, które odbędą się w październiku.

W przeszłości z Premą związany był chociażby Robert Kubica.

Czytaj także:
- Trzech chętnych na jedno miejsce w F1. Kogo wybierze zespół?
- Porozumienie gigantów w F1? W tle umowa warta miliony dolarów

Czy Ołeksandr Bondariew w przyszłości awansuje do F1?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×