Młody Polak w drodze do F1. Kacper Sztuka wykonał tytaniczną pracę

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Dutch Photo Agency / Na zdjęciu: Kacper Sztuka
Materiały prasowe / Dutch Photo Agency / Na zdjęciu: Kacper Sztuka
zdjęcie autora artykułu

Kacper Sztuka jest na ostatniej prostej przed swoim debiutem w Formule 3. Cieszynianin, marzący o awansie do F1, właśnie ukończył przedsezonowe testy. Przez trzy dni poznawał gospodarza inauguracyjnej rundy F3 - tor Sakhir.

Pełna stawka 30. kierowców Formuły 3 stawiła się w Bahrajnie. Tradycyjnie pierwsze dni upłynęły pod znakiem m.in. obowiązków medialnych, których efekty poznamy za około dwa tygodnie podczas otwierającej rundy sezonu 2024.

Pierwszy dzień zaskoczył całą stawkę rzęsistym deszczem. W ten sposób aktywności na torze zostały znacząco ograniczone. Kolejne dni stały już pod znakiem pogody bardziej charakterystycznym dla tego regionu świata.

Kacper Sztuka w trakcie trzech dni przejechał w sumie 146 okrążeń. W czasie ich trwania wspólnie z zespołem MP Motorsport przeprowadzili kilkanaście symulacji wyścigowych oraz kwalifikacyjnych, a ponadto mieli okazję dostosować ustawienia samochodu do różnych warunków. To daje solidny bagaż doświadczeń na ostatniej prostej przygotowań do pierwszego wyścigu F3 w karierze.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: zjawiskowa bramka w meczu kobiet. Co za "piętka"!

- Wspaniale było powrócić za kierownicę Formuły 3 i poczuć ponownie prawie 400 koni mechanicznych podczas przyspieszania. Tor Sakhir przypadł mi do gustu od pierwszych okrążeń i to pomimo deszczu, który wszystkich zaskoczył podczas tych testów. Kolejne dni upłynęły już pod znakiem dominacji suchej nawierzchni, dzięki czemu mogliśmy popracować nad ustawieniami i wyczuciem samochodu - powiedział Kacper Sztuka.

Młody Polak trafił do MP Motorsport i akademii juniorskiej Red Bull Racing po wygraniu tytułu we włoskiej Formule 4, co potwierdza skalę jego talentu. Nieprzypadkowo 17-latek jest wymieniany jako największa nadzieja Polski na pojawienie się kolejnego przedstawiciela naszego kraju w Formule 1. Jak dotąd jedynym Polakiem w F1 był wyłącznie Robert Kubica.

Kacper Sztuka podczas testów F3 w Bahrajnie (fot. Dutch Photo Agency)
Kacper Sztuka podczas testów F3 w Bahrajnie (fot. Dutch Photo Agency)

Sztuka ma jednak świadomość, że przed nim długa droga do realizacji marzenia. - Wykonaliśmy wspólnie z zespołem MP Motorsport bardzo dobrą pracę, która z pewnością zaprocentuje na starcie sezonu. Cieszę się szczególnie, że coraz lepiej rozumiem pracę opon, która różni się od innych serii wyścigowych, a to przekłada się na pewność w prowadzeniu. Teraz przede mną ostatnia prosta przygotowań, aby za dwa tygodnie być optymalnie przygotowanym do debiutu. Dziękuję Red Bull Junior Program, Grupie ORLEN oraz Extral Aluminium za wsparcie, które pozwala mi spokojnie myśleć o nadchodzących wyzwaniach - podsumował młody kierowca z Cieszyna.

Formuła 3 to jeden z ostatnich etapów na drodze do upragnionej Formuły 1. Jej wyścigi odbywają się podczas wybranych weekendów królowej motorsportu.

Czytaj także: - Były mistrz F1 oskarżony o oszustwo. Zrobił to celowo? - Schumacher za Hamiltona? Niemiec jest gotowy

Źródło artykułu: WP SportoweFakty