Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

F1. Williams zaciągnął kredyty, by mieć za co żyć. Firma stała się zakładnikiem rodziny Latifich

Williams jeszcze mocniej uzależnił się od Nicholasa Latifiego. Firma z Grove otrzymała kredyty w banku HSBC i firmie Latrus. Ta druga jest powiązana z ojcem kanadyjskiego kierowcy. Zabezpieczeniem pożyczek są m.in. fabryka i pojazdy Williamsa.
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Nicholas Latifi Materiały prasowe / Williams / Na zdjęciu: Nicholas Latifi

Problemy finansowe Williamsa nie są nowością. Jeszcze zimą firma pozbyła się swojej spółki-córki Williams Advanced Engineering, która zajmuje się inżynierią. W ten sposób przedsiębiorstwo z Grove zyskało zastrzyk gotówki w wysokości kilku milionów funtów.

Na tym jednak nie koniec. Claire Williams podjęła decyzję o zaciągnięciu pożyczek we współpracy z bankiem HSBC i firmą Latrus Racing. Ta druga należy do Michaela Latifiego, ojca Nicholasa. Młody Kanadyjczyk od tego roku jest kierowcą brytyjskiej stajni. Zajął w niej miejsce Roberta Kubicy.

Zabezpieczeniem kredytu są grunty należące do Williamsa oraz jego najważniejsze budynki - siedziba, fabryka i maszyny.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

Co więcej, w przypadku jakichkolwiek problemów z wypłacalnością Williams straci na rzecz Latrus Racing swoje dziedzictwo, na które składa się ponad 100 pojazdów, z jakich ekipa korzystała w historii swoich startów F1. Część z nich ma status kultowych i w razie licytacji może osiągnąć bardzo wysoką cenę.

- Zakończyliśmy proces refinansowania firmy. Wybraliśmy konsorcjum pożyczkodawców, negocjując warunki kredytu na zasadach rynkowych. Pakiet pożyczek zapewnia nam środki, dzięki którym możemy ruszyć do przodu - przekazała "Motorsportowi" Claire Williams.

Latrus Racing to firma założona przez Michaela Latifiego, której celem jest wspieranie kariery jego syna. Kanadyjski biznesmen, którego majątek liczony jest w miliardach dolarów, wspiera już Williamsa za pośrednictwem innych firm - Sofina, Lavazza oraz Royal Bank of Canada. Mówi się, że za rok startów swojego syna w Williamsie kanadyjski miliarder zapłacił ok. 35 mln euro.

Latifi jest też akcjonariuszem McLaren. W roku 2018 Kanadyjczyk, korzystając z okazji biznesowej, nabył pakiet akcji firmy z Woking za ponad 200 mln funtów.

Williams wymieniany jest jako jeden z zespołów, który może zmienić właściciela albo nawet zbankrutować wskutek kryzysu wywołanego przez koronawirusa. Brytyjczycy już do tej pory ledwo wiązali koniec z końcem, a w najbliższym czasie muszą spodziewać się m.in. mniejszych nagród finansowych od F1. Zaciągnięcie pożyczek u Michaela Latifiego jest najlepszym dowodem na to, że w firmie się nie przelewa.

Czytaj także:
Wraca temat oszustw Ferrari w F1
McLaren grozi opuszczeniem F1

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Czy Williams w niedalekiej przyszłości zmieni właściciela?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (0):

  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×