Bolid F1 na ulicach miasta. Za kierownicą kobieta!

Jeszcze kilka lat temu kobiety w Arabii Saudyjskiej nie mogły posiadać prawa jazdy. W kraju dochodzi jednak do stopniowych zmian. Aby to podkreślić, Aseel Al Hamad i Abbi Pulling miały okazję poprowadzić maszynę Alpine na ulicach Rijadu.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Aseel Al Hamad Materiały prasowe / Alpine / Na zdjęciu: Aseel Al Hamad
Od lat w Formule 1 nie widzieliśmy kobiety - na początku lat 90. w królowej motorsportu swoich sił próbowała Giovanna Amati. Natomiast punkty w F1 zdobyła dotąd tylko jedna przedstawicielka płci pięknej - Lella Lombardi w roku 1974. Biorąc pod uwagę zmieniający się świat, szefowie dyscypliny liczą na to, że wkrótce w stawce pojawi się szybka zawodniczka.

Zmienia się też Arabia Saudyjska, która w ten weekend po raz drugi w historii gościć będzie F1. W kraju, który oskarżany jest o łamanie praw mniejszości, dochodzi do stopniowego luzowania prawa. Do niedawna kobiety nie mogły tam poprowadzić legalnie samochodu. Anachroniczne prawo przeszło jednak do lamusa w 2018 roku.

Bolid F1 na ulicach Rijadu

Aby podkreślić zmiany w Arabii Saudyjskiej, na ulice Rijadu wyjechał bolid Alpine. Za jego kierownicą usiadła Aseel Al Hamad, która na co dzień zasiada w komisji FIA ds. kobiet w motorsporcie. Jest też członkiem Saudyjskiej Federacji Samochodowej i Motocyklowej.

Dla Al Hamad nie były to pierwsze chwile w bolidzie F1. Saudyjka już w 2018 roku miała okazję testować model E20 z sezonu 2012. Wówczas Renault, do którego należy marka Alpine, zorganizowało jej testy na francuskim torze Paul Ricard.

- Ponowne spotkanie z Alpine było czymś pięknym. Tym bardziej że tym razem mieliśmy okazję współpracować w mojej ojczyźnie, w rodzinnym Rijadzie. Mam nadzieję, że ten przejazd bolidem zainspiruje kolejne pokolenia do zakochania się w F1 i sprawi, że większa liczba kobiet pomyśli o karierze w motorsporcie - powiedziała Al Hamad po zakończeniu swojego przejazdu.
Aseel Al Hamad za kierownicą bolidu Alpine Aseel Al Hamad za kierownicą bolidu Alpine
Przejazd po ulicach Rijadu to element współpracy pomiędzy Alpine a Saudyjską Agencją Turystyczną. Trasa, którą pokonała Al Hamad nie była przypadkowa. Prowadziła po najważniejszych historycznie częściach Rijadu. Bolid F1 pojawił się m.in. w Ad-Dirijji i dolinie Wadi Hanifa, które wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

- Turystyka i sport są ściśle ze sobą powiązane. Obie branże oferują kobietom możliwość budowania satysfakcjonujących ścieżek kariery. Jako ojciec dwóch córek, z przyjemnością przyłączam się do inicjatywy Alpine, by promować kobiety w motorsporcie. Warto wspierać je i inspirować, by podążały za swoimi marzeniami, gdziekolwiek mają je zaprowadzić - przekazał Fahd Hamidaddin, dyrektor generalny Saudyjskiej Agencji Turystycznej.

Alpine czeka na kobietę w F1

Jazdę Al Hamad z bliska obserwowała Abbi Pulling. To 19-letnia Brytyjka, która niedawno dołączyła do akademii talentów Alpine. Francuzi docenili jej potencjał i postanowili wesprzeć jej karierę. Zwłaszcza że w tym roku Pulling będzie startować w W Series, zwanej damską F1. Dla młodej Brytyjki była to pierwsza okazja, by zasmakować jazdy bolidem z królowej motorsportu.

- To były moje pierwsze doświadczenia z samochodem F1. Nie spodziewałam się czegoś takiego. Rzeczywistość przerosła moja oczekiwania. Zaczęłam się ścigać, gdy miałam zaledwie osiem lat. Od początku marzyłam o dotarciu do F1 i cieszę się, że chociaż trochę udało mi się zbliżyć do tego celu - powiedziała Pulling.

Pod wrażeniem jazdy i wiedzy 19-letniej Brytyjki była też Al Hamad. - Jestem szczęśliwa, że miałam okazję ją poznać. To urocza dziewczyna, z ogromną ambicją i niesamowitą pasją do wyścigów. Ona pokazuje, że przy odpowiednim zapale kobiety mogą zostać zawodowymi kierowcami wyścigowymi. Musimy pokazywać takie przykłady młodszemu pokoleniu - oceniła Saudyjka.
Abbi Pulling (po lewej) i Aseel Al Hamad Abbi Pulling (po lewej) i Aseel Al Hamad
Zdaniem Al Hamad, w kolejnych latach będzie przybywać kobiet na torach wyścigowych, a przez to łatwiej będzie o przedstawicielkę tej płci w F1. - Musimy pokazywać młodzieży, że mogą tu dotrzeć w przyszłości, że płeć nie ma znaczenia, że liczy się talent. Będę kibicować Abbi i pozostałym dziewczynom. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy oglądać panie na podiach w wyścigach - dodała Aseel Al Hamad.

Brytyjka poprzez starty w W Series może zwrócić uwagę na swoją osobę. Nie ukrywa bowiem, że obecnie kobiety nie mają łatwego życia w wyścigowym świecie. - W przypadku naszej branży ważne jest wspieranie młodych kobiet, które chcą realizować swoje ambicje. Programy takie, jak ten prowadzony przez Alpine, czy demonstracyjne przejazdy kobiet bolidem F1 pokazują, że mamy odpowiednie struktury do rozwoju talentów wśród pań - oceniła.

Realizację kobiecych marzeń w najbliższych latach zamierza wspierać kierownictwo Alpine. - Dwie kobiety jeżdżące bolidem F1 przez stolicę Arabii Saudyjskiej, mijające najcenniejsze zabytki Rijadu, to jednoznaczny komunikat. Pokazuje on, że każdy, kto ma wystarczająco dużo energii, może pożądać za swoimi marzeniami w motorsporcie - przekazał Laurent Rossi, dyrektor generalny Alpine.
Przejazd bolidem F1 po Rijadzie Przejazd bolidem F1 po Rijadzie
- Aseel pokazuje, że kobiety ze wszystkich środowisk są mile widziane w motorsporcie, podczas gdy Abbi to dowód na to, że można pojawiać się w wyścigach od najmłodszych lat. Mam nadzieję, że obie zainspirują dziewczyny z młodszego pokolenia - podsumował Rossi.

Czytaj także:
Czas na Afrykę? Formuła 1 szuka nowych lokalizacji
Bolidy muszą schudnąć. Kuriozalne sceny w F1

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: szokująca scena! Zdzielił rywala łokciem w twarz
Czy w niedalekiej przyszłości w F1 zobaczymy kobietę?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×