W tym artykule dowiesz się o:
Sezon 2007
Lewis Hamilton zadebiutował w Formule 1 w barwach McLarena. Dla tego zespołu młody Brytyjczyk ścigał się już od dziecka, aż w końcu dostał szansę jazdy bolidem. Mało tego, za partnera zespołowego miał Fernando Alonso, co z pewnością nie ułatwiło mu debiutu. W otwierającym sezon wyścigu zaskoczył wszystkich, zdobywając trzecie miejsce w Grand Prix Australii. Dzięki temu został pierwszym debiutantem od roku 1996, który stanął na podium. Następne wyścigi to kolejne pasma sukcesów, gdyż ciągle zajmował miejsca na "pudle", aż w końcu w Grand Prix Kanady, które było wtedy szóstą rundą w sezonie, odniósł swoje pierwsze zwycięstwo. Tydzień później znów przekroczył linię mety jako pierwszy.
Młody kierowca uwierzył wtedy w siebie i chyba aż za mocno, nie mając nawet szacunku do Alonso. Do poważnego zgrzytu doszło podczas GP Węgier, gdy walczący o PP Hiszpan, miał zostać przepuszczony przed drugiego kierowcę McLarena. Hamilton nie spełnił polecenia zespołu, a następnie podczas pit stopu, Alonso specjalnie przedłużył swój postój, aby Brytyjczyk nie zdążył przejechać kolejnego okrążenia i stracił tym samym szansę na pole position. Od tego momentu Lewis Hamilton podzielił kibiców, a niektórzy wręcz zaczęli go nienawidzić.
#dziejesiewsporcie: brutalny atak na... kolegę z drużyny
W sezonie 2007 mógł zdobyć mistrzostwo świata jako debiutant, ale w wyniku serii błędów w dwóch ostatnich Grand Prix, w sumie zdobył tylko dwa oczka i przegrał tytuł z Kimi Raikkonenem o punkt. Fin dokonał wtedy rzeczy niemożliwej, bo wydawało się, że jego strata na kilka Grand Prix przed końcem sezonu jest już nie do odrobienia.
Sezon 2008
W kolejnym sezonie, brytyjski kierowca był już jednym z głównych faworytów do zwycięstwa w końcowej klasyfikacji. Jego nowym partnerem zespołowym został Heikki Kovalainen. Pierwszy wyścig pokazał, że Lewis Hamilton jest mocny, a niepowodzenia z końcówki ubiegłego sezonu poszły w zapomnienie. Jednak kolejne Grand Prix nie szły po myśli wicemistrza świata, który nie ukończył trzech rund. Kibice najbardziej zapamiętali jego wpadkę z Kanady, gdzie podczas wyjazdu z pit lane uderzył w Kimiego Raikkonena, czym ułatwił wygraną w wyścigu Robertowi Kubicy.
W kolejnych Grand Prix, Lewis Hamilton mieszał dobre występy ze słabymi, aż w końcu w "generalce" dogonił go Felipe Massa. O mistrzostwie miało zadecydować Grand Prix Brazylii, które następnie przeszło do historii Formuły 1. Wyścig wygrał oczywiście Massa, ale Hamilton na ostatnich zakrętach wyprzedził Timo Glocka i zajął 5. miejsce, które dało mu pierwszy mistrzowski tytuł. W drodze do swojego garażu został wygwizdany przez brazylijskich fanów, a w jego stronę wykrzykiwano, że jest "pieprz*** mistrzem świata".
Sezony 2009-2012 Kolejne sezony w Formule 1 nie były już tak udane jak poprzednie. Lewis Hamilton nie obronił mistrzostwa świata w kolejnym roku, a w klasyfikacji generalnej zajął dopiero 5. miejsce. Następnie zespół zatrudnił Jensona Buttona, a mistrz świata z ubiegłego sezonu miał uczyć się od doświadczonego kolegi, choć niektórzy eksperci uważali, że "Przycisk" popełnił błąd przechodząc do stajni z Woking.
W kolejnych sezonach Lewis Hamilton nie otarł się nawet o podium w końcowej klasyfikacji, a ciągu czterech lat (2009-2012) wygrał tylko 12 wyścigów. Zaczęły się pojawiać pierwsze plotki o planowanym odejściu z McLarena. Brytyjczyk trafił do Mercedes GP, gdzie stał się jednym z najlepiej zarabiających kierowców w stawce.
Sezon 2013 Kolejny rok w F1 w barwach nowej stajni był dla kierowcy sezonem przejściowym. Wygrał tylko raz - podczas Grand Prix Węgier, ale bolid niemieckiego zespołu był natomiast bardzo szybki w kwalifikacjach. Już wtedy zaczęły pojawiać się opinie, że Hamilton do spółki z Nico Rosbergiem w kolejnym sezonie mogą sprawić, że Mercedes GP będzie najlepszym zespołem w stawce.
Lewis Hamilton sezon 2013 zakończył na czwarty miejscu, przegrywając o 10 punktów z Markiem Webberem miejsce na "pudle".
Sezon 2014 Nie Lewis Hamilton, a Nico Rosberg odniósł pierwsze zwycięstwo w kolejnym wspólnym sezonie, a przepowiednie ekspertów się sprawdziły. Mercedes miał bezkonkurencyjny bolid, co udowodnił następnie brytyjski kierowca, wygrywając cztery kolejne wyścigi z rzędu. Jednak w sezonie 2014 bolid Hamiltona często był awaryjny, co wykorzystywał Rosberg.
Brytyjczyk nie był w stanie wyrobić sobie odpowiedniej przewagi nad kolegą z zespołu, więc walka kierowców Mercedesa o mistrzostwo świata trwała w najlepsze. Nawet świetna passa od Grand Prix Włoch, gdzie Lewis Hamilton wygrał pięć wyścigów z rzędu nie zapewniła mu tytułu mistrzowskiego, bowiem ostatnia runda w Abu Zabi była podwójnie punktowana.
Na torze Yas Marina Circuit Hamilton po starcie wyprzedził Rosberga i prowadził w wyścigu. Następnie w bolidzie niemieckiego kierowcy doszło do awarii, a Brytyjczyk wygrywając swój 33. wyścig w karierze, zdobył drugie mistrzostwo świata.
Sezon 2015 Kolejne mistrzostwa świata F1 Lewis Hamilton zaczął od wygranej na torze Albert Park w Melbourne, a kolejne rundy były wręcz dla niego wymarzone. Kierowca Mercedesa i obrońca tytułu od Grand Prix Australii do Grand Prix Wielkiej Brytanii nieprzerwanie stał na podium. Dopiero w Grand Prix Węgier zdobył jedynie osiem punktów.
Jednak od kolejnego weekendu F1 znów rozpoczął swoją passę wygranych z rzędu. Oprócz tego Brytyjczyk rządził także w kwalifikacjach, w których jak do tej pory triumfował 11 razy. Lewis Hamilton miał także wielką szansę na wyrównanie osiągnięcia Ayrtona Senny. Legendarny Brazylijczyk aż osiem razy z rzędu startował z pole position. Licznik Hamiltona zatrzymał się jednak na siedmiu wywalczonych pierwszych polach startowych.
Dzięki doskonałej postawie i nieco słabszej formie Nico Rosberga w sezonie 2015, podczas ostatniego Grand Prix USA, Lewis Hamilton zapewnił sobie trzeci mistrzowski tytuł w karierze, wygrywając zawody na torze w Austin.
Dotychczasowe wyniki Lewisa Hamiltona w F1:
- 164 Grand Prix
- 43 wygrane wyścigi
- 49 pole position
- 26 najszybszych okrążeń
- 84 razy na podium
- 3 mistrzowskie tytuły
- 1 813 zdobytych punktów