Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Skoki

UEFA wstawia się za Rosjanami. Co zrobi polski rząd?

Gliwice są chętne do zorganizowania Final Four Ligi Mistrzów w Futsalu. Według "Rzeczpospolitej" UEFA wybrała już to miasto na gospodarza imprezy. Jest jednak jeden dyplomatyczny problem.

Dawid Franek
Dawid Franek
Anton Sokołow Getty Images / Na zdjęciu: Anton Sokołow
Piast Gliwice to aktualny mistrz Polski w futsalu. Gliwiczanie nie zakwalifikowali się do Final Four Ligi Mistrzów, ale pragną zorganizować tę imprezę. Udział w niej wezmą: Mallorca Palma Futsal, RSC Anderlecht oraz dwa kluby z Lizbony - Benfika i Sporting. "Rzeczpospolita" podkreśla, że PZPN otrzymał zapewnienie od UEFA, że polskie miasto zostanie gospodarzem najważniejszego wydarzenia w europejskiej piłce halowej. Oficjalnie jednak tego nie ogłoszono, a wszystko ma związek z Rosją.

Chodzi dokładnie o to, że polska strona ma dać "gwarancję dyplomatyczną" dla dwóch Rosjan występujących w drużynach, które zakwalifikowały się do Final Four. Mowa o Iwanie Cziszkale, zawodniku Benfiki, oraz Antonie Sokołowie, który gra w Sportingu.

Obaj piłkarze bowiem mają zarejestrowane w Portugalii unijne karty pobytu, ale kluczowe może być tutaj rozporządzenie szefa MSWiA z 19 września zeszłego roku, które ogranicza możliwość przyjazdu Rosjan do Polski. Teoretycznie obejmuje ono obywateli Rosji mieszkających na co dzień poza strefą Schengen, lecz do maja mogą zajść jeszcze pewne zmiany w tej kwestii.

Wszystkie ograniczenia mają oczywiście związek z działaniami wojennymi, które Rosja prowadzi w Ukrainie. UEFA tymczasem jeszcze nie otrzymała od polskiej strony całkowitej gwarancji, że Sokołow i Cziszkała będą mogli przyjechać. W tej chwili sytuacja według "Rzeczpospolitej" jest patowa.

W przeszłości był już jeden przypadek, kiedy obywatel Rosji nie mógł przyjechać na rozgrywki sportowe do Polski. W październiku Magomed-Szapi Sulejmanow, piłkarz izraelskiego Hapoelu Beer-Szewa, nie otrzymał zgody na wjazd do Polski na mecz Ligi Konferencji z Lechem Poznań.

Może się okazać, że w przypadku Final Four futsalowej Ligi Mistrzów UEFA użyje planu B. Mowa o przeniesieniu imprezy na Majorkę bądź do Lizbony.

ZOBACZ WIDEO: To będzie coś nowego. Fernando Santos zaskoczył

Czytaj także:
Legia Warszawa rozbita na terenie mistrza. "Jakbyśmy nie podjęli walki"

Oglądaj NA ŻYWO mecze Fogo Futsal Ekstraklasy!

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×