Historyczne zwycięstwo Duńczyków. Brytyjczycy tym razem nie oszukali przeznaczenia

W rozgrywanych w Finlandii hokejowych mistrzostwach świata elity kończą się zmagania w fazie grupowej. Pozostaje coraz mniej niewiadomych. W poniedziałek wyłoniono kolejnych ćwierćfinalistów oraz obu spadkowiczów.

Rafał Smoliński
Duńczycy cieszą się ze zwycięstwa PAP/EPA / KIMMO BRANDT / Na zdjęciu: Duńczycy cieszą się ze zwycięstwa
W Helsinkach wydarzeniem dnia była historyczna porażka Kanady z Danią. Po raz pierwszy oba zespoły spotkały się 73 lata temu, a reprezentacja Kraju Klonowego Liścia rozgromiła wówczas rywali 47:0. W poniedziałek Skandynawowie doczekali się premierowej wygranej w mistrzostwach świata nad tak utytułowanym przeciwnikiem. Zwyciężyli 3:2 i dzięki temu są o krok od ćwierćfinału. W awansie mogą im przeszkodzić jeszcze Słowacy, ale będą musieli wygrać we wtorek w regulaminowym czasie gry.

Poniedziałek okazał się dniem, w którym wyłoniono obu spadkowiczów. W Helsinkach utrzymanie w elicie zagwarantowali sobie Kazachowie, którzy pokonali Włochów 5:2. W decydującej tercji zwycięzcy strzelili dwie bramki. Pokonani reprezentanci Italii powalczą w przyszłym roku w mistrzostwach świata dywizji 1A, gdzie czeka ich m.in. spotkanie z Polakami.

Rywalami Biało-Czerwonych będą również w przyszłym roku Brytyjczycy. W Tampere drużyna Wielkiej Brytanii mogła po raz kolejny uniknąć spadku, lecz nie wykorzystała prowadzenia 3:1. Austriacy wyprowadzili zabójczy cios w trzeciej tercji, którą wygrali aż 5:1. To oni zwyciężyli w całym meczu 5:3 i zdobyli trzy punkty na wagę pozostania w elicie. Wielka Brytania potrzebowała w poniedziałek wygranej w regulaminowym czasie gry, ale podobnie jak w niedzielnym meczu z Łotwą nie utrzymała prowadzenia.

W innym meczu grupy B Czechy pokonały skromnie USA 1:0. Jedynego gola zdobył w ósmej minucie Matej Blumel. Dzięki tej wygranej reprezentanci naszych południowych sąsiadów awansowali do ćwierćfinału. Amerykanie nie są jeszcze pewni gry w fazie play-off. Mogą ich wyprzedzić Łotysze, ale w tym celu muszą wygrać w regulaminowym czasie gry ze Szwedami oraz liczyć na porażkę zespołu USA z Norwegią.

Pierwsza faza MŚ elity zakończy się we wtorek. Jak na razie awans do ćwierćfinału z grupy A uzyskały zespoły Szwajcarii, Niemiec (obie ekipy zagrają ze sobą o pierwsze miejsce) oraz Kanady. Natomiast w grupie B pewne gry w fazie play-off są ekipy Finlandii, Szwecji i Czech.