Kanada na piątkę. Cenne wygrane gospodarzy

W środę na lodowiskach w Rydze i Tampere nie doszło do niespodzianek, a ze zwycięstw cieszyli się m.in. gospodarze. Czwartą wygraną w hokejowych mistrzostwach świata Elity odnieśli Kanadyjczycy, którzy szybko pozbawili złudzeń Kazachów.

Rafał Smoliński
hokeiści reprezentacji Kanady PAP/EPA / TOMS KALNINS / Na zdjęciu: hokeiści reprezentacji Kanady
W hali Arena Riga reprezentacja Kanady błyskawicznie wzięła się do pracy. Wynik meczu już w 19. sekundzie otworzył Mackenzie Weegar, a potem Lawson Crouse dwoma trafieniami podwyższył na 3:0. Adil Beketajew wlał nadzieję w serca Kazachów, zdobywając gola w 10. minucie. Był to jednak tylko przebłysk niżej notowanego zespołu. Za sprawą Joe'a Veleno faworyt prowadził po pierwszej tercji 4:1. W kolejnych dwóch odsłonach hokeiści z Kraju Klonowego Liścia zadowolili się jedną bramką, którą strzelił Samuel Blais.

Kanadyjczycy oddali 40 celnych strzałów i pewnie zwyciężyli 5:1. Dzięki temu odnieśli czwartą wygraną w tegorocznym czempionacie i mają na koncie 11 punktów po czterech spotkaniach. Dla Kazachów to trzecia porażka w Rydze. W ich dorobku są aktualnie tylko dwa punkty, a to oznacza walkę o byt w światowej Elicie.

Bardzo ważne zwycięstwo w kontekście prawa do gry w fazie pucharowej odnieśli Łotysze. Gospodarze zmagań w Grupie B wygrali z Norwegią 2:1. Kluczowe wydarzenia dla losów meczu miały miejsce w drugiej tercji. Wówczas na przestrzeni zaledwie 39 sekund bramki zdobyli Rodrigo Abols i Toms Andersons. Na te trafienia odpowiedział tylko Ludvid Hoff. Łotwa powiększyła swój dorobek do pięciu punktów. Natomiast Norwegia ma ich cztery po czterech spotkaniach.

W Tampere sporo emocji dostarczył wieczorny mecz gospodarzy Grupy A z Francuzami. Suomi pokonali ostatecznie Trójkolorowych 5:3. Choć mieli przewagę na lodzie, to rywale walczyli do samego końca. Charles Bertrand strzelił na 11 minut przed końcem kontaktową bramkę i w hali Nokia Arena zrobiło się nerwowo. Francuzi zaryzykowali i popełnili błąd. Sakari Manninen ustalił wynik spotkania pakując krążek do pustej bramki. Finowie wygrali drugi mecz i z dorobkiem siedmiu punktów zajmują czwartą pozycję. Dla Francuzów porażka oznacza w zasadzie koniec marzeń o fazie play off, ale cały czas wyglądają dobrze w kontekście utrzymania w Elicie.

Czwarty komplet punktów zdobyli w środę Amerykanie. Tym razem drużyna USA pewnie zwyciężyła Austrię 4:1. Po spokojnej pierwszej tercji, w drugiej i trzeciej trwało wielkie strzelanie. Bramki dla faworytów zdobyli Rocco Grimaldi, Carter Mazur, Lane Hutson i Nick Perbix. Honorowe trafienie dla Austriaków uzyskał niezawodny napastnik Thomas Raffl. W dorobku pokonanych jest tylko punkt. W perspektywie utrzymania w Elicie kluczowy będzie dla Austrii mecz z Węgrami.