Zatrzymano szpiega. Rosja złoży Polsce propozycję?

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Pavel Pavlov/Anadolu Agency / Na zdjęciu: Igor Buszmanow i flaga Rosji
Getty Images / Pavel Pavlov/Anadolu Agency / Na zdjęciu: Igor Buszmanow i flaga Rosji
zdjęcie autora artykułu

W piątek rano Prokuratora Krajowa ogłosiła, że grający w Polsce hokeista Maksim S. został uznany za szpiega. Według doniesień portalu sport24.ru nie można wykluczyć, że rosyjskie władze złożą Polsce pewną propozycję.

W tym artykule dowiesz się o:

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", 20-letni Maksim S. był hokeistą Zagłębia Sosnowiec od października 2021 roku. ABW zatrzymała go w związku z działalnością siatki szpiegowskiej współpracującej z rosyjskimi służbami. To jedna z 14 zatrzymanych osób działających na terenie naszego kraju (więcej tutaj).

Sąd zastosował areszt w przypadku 20-latka. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Rosyjski prawnik, Igor Buszmanow, skomentował zatrzymanie hokeisty w rozmowie z portalem sport24.ru. Jakie działania mogą podjąć Rosjanie ws. oskarżonego?

- Konsulat Generalny Rosji w Polsce powinien uzyskać wszelkie niezbędne informacje za pośrednictwem polskiego MSZ, aby zrozumieć, o co dokładnie jest oskarżony. Do tej pory nikt nie mówił otwarcie o dokładnych oskarżeniach. Ponadto międzynarodowe konwencje zapewniają dyplomatom dostęp do zatrzymanego Rosjanina - stwierdził Buszmanow.

Zdaniem adwokata rosyjskie władze mogą złożyć Polsce propozycję wymiany. - Jeśli zostanie uznany za winnego, wyrok będzie odbywał w Polsce. Ale można znaleźć podobieństwa z przypadkiem amerykańskiej koszykarki Griner. Z naszym hokeistą mogą zrobić coś podobnego, jeśli zostanie uznany za winnego. Może to być wymiana lub coś w tym stylu - skomentował.

Rosyjski prawnik miał na myśli sprawę Brittney Griner, która trafiła do więzienia za rzekomy przemyt narkotyków. W jej bagażu znaleziono mniej niż gram oleju haszyszowego, który był zawartością e-papierosa. W grudniu 2022 roku Amerykanka została wymieniona za handlarza bronią Wiktora Buta, zwanego "Listonoszem Śmierci" (więcej tutaj).

Czytaj więcej: Znamy rywali Polaków na hokejowych MŚ. Będzie hit

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: popisy córki gwiazdy tenisa

Źródło artykułu: WP SportoweFakty