Nie żyje Zenon Hajduga. Był legendą polskiego hokeja

Portal polskihokej.eu przekazał smutne wieści. W sobotę 18 listopada zmarł były selekcjoner kadry Polski, a także prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie Zenon Hajduga. Miał 88 lat.

Arkadiusz Dudziak
Arkadiusz Dudziak
Zenon Hajduga Getty Images / Tony Schnagl z Pexels oraz PAP Paweł Supernak / Na zdjęciu: Zenon Hajduga
Zenon Hajduga urodził się w 1935 roku w Nowym Sączu. Przez wiele lat bronił barw małopolskich drużyn jak KTH Krynica, Cracovia, OWKS Kraków. Klubem, w którym spędził najwięcej lat swojej kariery, bo aż siedem, był Znicz Pruszków.

Później związał swoją karierę z trenowaniem. Prowadził m.in. naszą reprezentację do lat 20 na mistrzostwach świata Grupy B w hokeju. W latach 1982-1984 był asystentem trenera Emila Nikodemowicza w reprezentacji seniorów.

Wcześniej prowadził m.in. Znicza Pruszków czy Legię Warszawa. Później wyjechał do Jugosławii, gdzie został szkoleniowcem Cinkamy Celje (dzisiejsza Słowenia), a także Crvenej Zvezdy Belgrad (obecnie Serbia).

Później został działaczem. W latach 1992-2000 pełnił funkcję sekretarza generalnego Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Od 2000-2008 roku przez dwie kadencję sprawował urząd prezesa PZHL. Aż 28 raz był delegatem naszego kraju na kongresy Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF). To rzadkość w tej dyscyplinie.

W 2000 roku Zenon Hajduga został uhonorowany przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Złotym Krzyżem Zasługi.

Czytaj więcej:
"Stawki są żałosne". Opowiedział o nagrodach w skokach

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×