MŚ w hokeju: Obrona Szwajcarii dziurawa jak szwajcarski ser

Przed meczem obserwatorzy zastanawiali się czy drużynie Trzech Koron nie zabraknie motywacji w tym spotkaniu. Tymczasem Szwedzi pokazali wszystkim, że nie zamierzają kalkulować, a co więcej, że w każdym meczu grają na sto procent.

Przemysław Urbański

To spotkanie szybko zmieniło się w pokaz jazdy i panowania nad krążkiem w wykonaniu drużyny Szwecji. Już w 4 minucie Magnus Paajarvi Svenson wykończył idealne podanie od Tonego Martenssona uderzając krążek do pustej bramki. Szwedzi grali spokojnie i bezlitośnie punktowali ambitnych Szwajcarów. Tuż po rozpoczęciu drugiej tercji na tablicy świetlnej w SAP Arenie widniało już 2:0. Stało się to za sprawą strzału Johana Harju, który uderzył z lewego bulika. Od tego momentu pewni siebie gracze Trzech Koron grali już ze spokojem ale nadal kontrolując to co się dzieje na lodzie. Na 3:0 swój zespół wyprowadził 19-letni Viktor Hedman, który uderzył tuż nad rakiem bramkarza Szwajcarii Tobiasa Stephana. Była to pierwsza bramka zdobyta na mistrzostwach przez tego młodego zawodnika zespołu Tampa Bay.

W trzeciej tercji dominacja Szwedów trwała nadal. Po 4 minutach Frederik Pettersson dobił potężny strzał Jonathana Ericssona. Niecałą minutę później wynik spotkania na 5:0 dla Szwecji ustalił Tony Martensson. Szwajcarzy starali się jeszcze zdobyć honorowego gola ale na posterunku był bramkarz Trzech Koron Jacob Markstrom.

Tym samym Szwedzi zapewnili sobie pierwsze miejsce w grupie F i już we czwartek zmierzą się z zespołem Danii. Szwajcarom przyjdzie się zmierzyć tego samego dnia z zespołem gospodarzy turnieju. Stawką obu meczów będzie awans do półfinału.

Szwajcaria - Szwecja 0:5 (0:1, 0:2, 0:2)

Bramki:
0:1 - Magnus Paajarvi Svenson (Tony Martensson) 4’
0:2 - Johan Harju (Erik Karlsson, Jonathan Ericsson) 21’
0:3 - Victor Hedman (Tony Martensson) 24’
0:4 - Fredrik Pettersson (Jonathan Ericsson) 44’
0:5 - Tony Martensson (Marcus Nilson, Magnus Paajarvi Svensson) 45’

Szwajcaria: Stephan - Vauclar, Seger, Deruns, Pluss, Ruthemann - Hirschi, Bezina, Savary, Lemm, Romy - Helbling, Josi, Ambuhl, Monnet, Brunner - Du Bois, Jenni, Christen, Trachsler, Duca.

Szwecja: Markstrom - Johansson, Hedman, Martensson, Nilson Paajarvi Svensson - Jonathan Ericsson, Karlsson, Person, Backlund, Andersson - Ekman Larsson, Backman, Engqvist, Omark, Harju – Lindstrom, Gunnarsson, Pettersson, Wallin, Nylander.

Kary: Szwajcaria - 4, Szwecja - 4.

Sędziowali: Baluska (Słowacja), Laaksonen (Finlandia) oraz Dedioulia (Białoruś), Valach (Słowacja)