MŚ w hokeju na lodzie: Drugie zwycięstwo Szwajcarii

Dzięki skutecznej grze w drugiej tercji Szwajcaria zapewniła sobie drugie zwycięstwo podczas słowackich mistrzostw świata, "Helveci" zgarnęli komplet punktów zaś Białorusini w ostatnim swoim meczu fazy grupowej walczyć będą z Francją o to aby nie grać w grupie spadkowej.

Grzegorz Zaleski

W pierwszym swoim meczu Szwajcarzy dopiero po dogrywce uporali się z Francuzami, o wiele lepiej poradzili sobie z wyżej notowanymi, niż Francja, Białorusinami. Główne role w meczu zagrali hokeiści SC Berno, Ryan Gardener i Ivo Ruthemann zapisali w sumie na swoim koncie trzy gole i trzy asysty.

Wynik meczu otworzył właśnie w ósmej minucie Gardner. Szwajcarzy mieli lekką przewagę jednak nie zamienili jej w pierwszej odsłonie na kolejne bramki.

Ekipa Białorusi na początku drugiej tercji strzeliła gola na 1:1, jednak kolejne trafienia zadawali już tylko Szwajcarzy. Wyszli oni dość szybko na prowadzenie 4:1 i de facto już w 31 minucie mecz mógł się zakończyć, gdyż później żadnych bramek już nie zdobyto.

W drugiej tercji Białorusini nie wykorzystali okresów gry w przewadze, co więcej, podczas gdy było ich więcej na lodzie zostali błyskawicznie skontrowani a Ivo Ruthemann umieścił krążek w bramce Miezina.

Takie bramki zawsze wpływają negatywnie na morale drużyny atakującej w przewadze. Najwyraźniej było też tak i w niedzielny wieczór, gdyż mimo wielu okazji Białorusini nie byli już w stanie dogonić rywali.

Szwajcaria - Białoruś 4:1 (1:0, 3:1, 0:0)
1:0 - Ryan Gardner (Raphael Diaz, Simon Moser) 8` 5/4
1:1 - Dmitrij Korobow (Wiktor Kostiuczynok, Andriej Stepanow) 22`
2:1 - Goran Bezina (Ivo Ruthemann, Ryan Gardner) 25`
3:1 - Ryan Gardner (Beat Gerber, Ivo Ruthemann) 28`
4:1 - Ivo Ruthemann (Andres Ambhul, Felicien du Bois) 31 4/5

Szwajcaria: Stephan (Genoni) - Diaz (2), Bezina (2), Pluss, Ruthemann, Gardner - Gerber, du Bois, Ambuhl (2), Monnet, Sprunger - Seger, Sbisa, Trachsler, Lotscher, Moser - Vauclair, Furrer (2), Lemm, Stancescu, Bieber.

Białoruś: Miezin (Szabanow) - Stasienko, Denisow (4), Ugarow, Kosticzyn, Grabowski - Kostiuczynok, Korobow, Demiagin (2), Stiepanow, Kitarow - Goroszko, Kołosow, Kułakow, Drozd, Mieleszko (2)- Rjadiński (2), Pawłowicz, Kowyrszin, Michałjow, Stas.

Sędziowali: Peter Orszag (Słowacja), Daniel Piechaczek (Niemcy) oraz Jiri Gebauer (Czechy), Sirko Schulz (Niemcy).

Kary: Szwajcaria - 8 min, Białoruś - 10 min.